«Печерські цікавинки»

Чи відомо вам, що у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври археологічні дослідження впродовж XX – на початку XXІ ст. проводили чотири рази (іл. 1)?

У 1934–35 рр. археологічні розвідувальні роботи на ділянці прп. Нестора здійснили аматори під керівництвом Всеукраїнського музейного городка (іл. 2).

У 1936–37 рр. дослідження на ділянці прп. Нестора очолював археолог Тодось Мовчанівський. Згідно із записами польового щоденника тоді виявили шкіряні хрести-парамани, фрагменти шкіряних тиснених поясів, фрагменти тканин, кераміки, мідні монети тощо. Також досліджували й класифікували людські рештки.

Найпотужніші археологічні дослідження в Ближніх печерах відбулися у 1978–79 рр. Тоді працювали спеціалісти з різних напрямків: археологи, історики, геологи, мистецтвознавці, антропологи, мікробіологи, реставратори (іл. 3). Відповідно до «Звіту про спелео-археологічні дослідження Ближніх печер Києво-Печерської лаври у 1978–1979 рр.» фахівці дослідили 195 об’єктів. Це, зокрема 17 поховань під підлогою (9 в дубових колодах, 5 в дощатих гробницях, 3 в ґрунтових ямах), 16 поховань в криптах, 133 поховання в локулах. Учені виявили 12 об’ємів та зробили 15 зондажів у стінах печерних коридорів.

21 травня 2005 р. у Ближніх печерах сталася значна аварія: великий – до 10 м3 вивал ґрунту на печерній ділянці «Батиєм убієнних» (іл. 4). Під час протиаварійних та археологічних робіт з’ясувалося, що це сталося за трасою давнішого провалу. У засипці останнього зафіксували знахідки XV–XVI ст. Це дає підстави вважати, що обвал XV–XVI ст. був достатньо потужним, його зафіксовано й на стародавніх відгалуженнях Ближніх печер – на ділянках прп. Нестора та прп. Меркурія.

Ярослав Литвиненко

 

Підписи до ілюстрацій:
Іл. 1-4. [Без підпису]

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon