Виставки
Лавра в обʼєктиві: виставка “Лаврська фотографія кінця ХІХ – початку ХХ ст.”
До 150-річчя заснування фотомайстерні Києво-Печерської лаври Національний заповідник презентує виставку “Лаврська фотографія кінця ХІХ – початку XX ст”. Експозиція пропонує цікавим до історії гостям зазирнути у минуле через об’єктив лаврських фотографів. Це унікальна можливість не лише побачити історичні пам’ятки, але й відчути дух епохи через оригінальні кадри, які є частиною нашої культурної спадщини.
Заснована у 1874 році, фотомайстерня Києво-Печерської лаври спочатку функціонувала як частина іконописної майстерні, а згодом увійшла до складу лаврської друкарні. У приміщенні корпусу № 31, спеціально збудованому для потреб фотосправи, створювали не лише портрети, але й зображення архітектурних пам’яток, ікон, церковного начиння. Відвідувачі виставки матимуть змогу побачити копії оригінальних світлин та негативів, збережених у фондовій колекції заповідника.
Режим роботи: з середи по неділю з 10:00 до 18:00
ПРОСВІТИТЕЛЬ
До 400-х роковин смерті архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького
Експозиція, присвячена архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому, відкриває відвідувачам захопливий світ українського просвітництва. Саме цей видатний діяч стояв у початків першої лаврської друкарні та доклав неабияких зусиль для утвердження та розвитку української книжної культури. Ініціативи Плетенецького сприяли створенню освітніх закладів, що, зокрема, заклали основи Києво-Могилянської академії.
Виставка зібрала унікальні видання, випущені саме в перші роки діяльності лаврської друкарні, що працювала під керівництвом архімандрита. Серед експонатів — рідкісні стародруки, які зберегли не лише багатство змісту, а й дух епохи, коли Лавра була важливим осередком духовного опору Берестейській унії. Ці книги стали символом боротьби за православну віру та національну ідентичність, утверджуючи права православних вірян та місце української мови й культури.
Режим роботи: з середи по неділю з 10:00 до 18:00
У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" можна побачити демонтований фрагмент стіни з роботою видатного британського стритарт-митця Бенксі.
На графіті зображена жінка в халаті та з бігуді на голові, яка стоїть на стільці перед спаленим вікном із вогнегасником та у протигазі. Цей малюнок зʼявився на зруйнованому російськими ракетами будинку в Гостомелі. Жінка ніби готова загасити вогонь, який розпалила росія, напавши на українців, що мирно жили своїм життям.
Режим роботи: щодня з 10:00 до 18:00
Артефакти з минулого: що покажуть на виставці “Відроджений всесвіт”
Виставка "Відроджений всесвіт" до 100-річчя Реставраційної майстерні Лаврського музею вшановує кропітку працю відділу наукової реставрації, консервації та експертизи рухомих пам’яток Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, спрямовану на збереження української культурної спадщини.
В експозиції представлено понад 100 мистецьких творів XVII-XX століть, зокрема старовинні українські ікони, хрести, срібне церковне начиння, літургійні тканини та стародруки. Серед унікальних експонатів – предмети, що походять із Києво-Печерської лаври та інших храмів і монастирів Києва, багато з яких зазнали руйнацій ще під час Другої світової війни та були відреставровані лише нещодавно
Режим роботи: щодня з 10:00 до 18:00
І постала Церква велика на пагорбах Печерських»
Головна церква Києво-Печерської лаври, що було побудовано на честь Успіння Пресвятої Богородиці в період могутності України-Руси, стала першим кам’яним храмом Печерської обителі. Його інтер’єри прикрашали мозаїки та фрески, що створили у 1083–1089 рр. візантійські майстри.
На виставці, присвяченій 950-літтю заснування Успенського собору, експонують історичні та мистецькі пам’ятки ХІ–ХХ ст. із колекції Заповідника. Зокрема це унікальний рельєф із зображенням Богородиці Оранти ХV ст.
Режим роботи: з середи по неділю з 10:00 до 18:00
Фрески церкви Спаса на Берестові XVІІ ст.
Експозиція надає унікальну можливість побачити розписи церкви доби Петра Могили зблизька. Фрески, виконані грецькими майстрами, яких запросив київський митрополит Петро Могила, є зразком високого рівня малярства пізньої візантійської традиції, що не має аналогів на теренах України. На стінах і склепіннях давньої частини храму місцями також збереглися оригінальні фрески кінця ХІ – початку ХІІ ст. (близько 80 кв.м). Однак про їхню наявність протягом тривалого часу було невідомо. Виявлення фрески “Чудесний лов риби” стало свого часу справжньою сенсацією.
Режим роботи: з середи по неділю з 10:00 до 18:00
Виставка “Лаврські печери від аскези преподобного Антонія до часів святителя Петра Могили”
Кожен охочий зможе дізнатися історію унікальних підземних пам’яток, що разом із Великою Печерською церквою, є головними святинями та місцем паломництва не лише прочан, а й тих, хто цікавиться українською духовною спадщиною.
Печери є прикладом неповторної підземної архітектури, яку невтомно вивчають археологи.Експозиція розповідає про печери Києво-Печерської лаври, охоплюючи період від середини ХІ ст. до середини XVII ст.
Локація: перша секція корпусу № 3 праворуч від центрального входу
Час роботи: щодня з 10:00 до 18:00
Вартість відвідування входить у вхідний квиток.
Мікромініатюри Миколи Сядристого
Незмінно з часу її відкриття у 1977 р. виставка захоплює поціновувачів високого ювелірного ремесла, філософії безмежних можливостей людини, яку сповідує видатний митець, народний художник України Микола Сергійович Сядристий. До уваги відвідувачів – низка унікальних мініатюрних витворів, кожен з яких створений за власною, неповторною технологією.
Режим роботи: щодня з 10:00 до 18:00
Князі Острозькі: європейський вимір української історії
Протягом тривалого часу князі Острозькі активно впливали на суспільно-політичні, релігійні, культурні процеси на теренах сучасної України та сусідніх держав.
На виставці представлено пам’ятки XV–ХХ століть – лицарські обладунки, зброю XVI–XVII ст. (мечі, шаблі, гармата), церковні старожитності, стародруки Острозької друкарні, картини, гравюри, старовинні документи. Серед експонатів – знаменита «Острозька Біблія» кінця XVI століття.
До уваги відвідувачів репродукція картини XVI ст. «Битва під Оршею» – одного з найкращих батальних полотен доби Відродження, створеного невідомим учасником битви, учнем художника Лукаса Кранаха Старшого (оригінал в Національному музеї у Варшаві). У цій битві 1514 року об’єднаним військом литовців, поляків, українців і білорусів під командуванням князя Костянтина Острозького було розгромлене 40-тисячне військо Московської держави.
Режим роботи: з середи по неділю з 10:00 до 18:00
У Великій лаврській дзвіниці для відвідувачів діє соціальний проект “Відеостіна”, який дозволяє оглянути Києво-Печерську лавру з висоти пташиного польоту у режимі онлайн, не піднімаючись наверх сходами. Це сучасний технічний комплекс із чотирьох 55-дюймових моніторів, розміщених на першому ярусі, а також чотирьох камер з 45-кратним збільшенням, встановлених на четвертому ярусі дзвіниці. За допомогою пульта управління можна скерувати камери, запрограмувавши напрямок руху (схід, захід, південь, північ) та ознайомитися з архітектурним комплексом Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у цілому і його пам’ятками зокрема, помилуватися мальовничими краєвидами Києва.