Церква Феодосія Печерського

Церкву преподобного Феодосія Печерського збудовано у 1698-1700 рр. на місті дерев'яної, яку до цього побудували у І половині XVII cт. Гроші на спорудження церкви надав козацький полковник К.Мокієвський.

Існує цікава легенда, пов'язана з перенесенням мощей одного з засновників Києво-Печерського монастиря преподобного Феодосія з Дальніх печер до освяченого Успенського собору на верхній території Лаври. За переказом, наприкінці XI ст., ченці, які несли раку з мощами преподобного, побачили на дорозі великий сухий пень. Біля нього вони зупинилися відпочити, а гробницю встановили на пні. Прокинувшись, ченці побачили, що він покрився зеленими пагонами, хоча до того всихав. Саме на місці цього дива було збудовано першу церкву прп. Феодосія Печерського. Престол у вівтарній частині храму було встановлено на місці, де колись ріс пень.

Спочатку храм належав Києво-Печерській лаврі. Але згодом, коли було споруджено Печерську фортецю церква з приходом у 200 дворів відійшла в розпорядження єпархіального керівництва.

За своїм типом споруда відноситься до українських трикамерних церков і закінчується трьома високими банями. Фасади оздоблені у стилі українського бароко. Стіни розділені лопатками і карнизами. Північний і південний фасад мають по три видовжені віконних отвори. Над ними розташовувалися зображення святих. В два яруси розташовані невеличкі вікна, прикрашені складними наличниками і трикутними сандриками. Внутрішні об'єми церкви відокремлені один від одного високими арками. На хори вели сходи. Живопис у церкві не зберігся.

У 1830 р. церква була оточена будівлями і цегляною огорожею з брамою.

Під час окупації Києва німецько-фашистськими загарбниками храм сильно постраждав від пожежі. У 60-ті рр. XX ст. були проведені реставраційні роботи. У церкві встановили новий іконостас.

В наш час храм належить Українській Православній Церкві (Київського Патріархата).

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon