Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Над ансамблем Дальніх печер, на узвишші пагорбу височить багатобанна церква Різдва Пресвятої Богородиці. Побудована вона була у 1696 році на місці дерев'яної, на кошти білоцерківського полковника Костянтина Мокієвського. Саме тут, колись, ще за часів першого ігумена Печерської лаври Варлаама, були зведені перші дерев'яні наземні споруди монастиря – церкви та келії.

Мурована церква на Дальніх печерах спочатку була трикупольною, трикамерною, що характерно для церковної дерев'яної архітектури України того часу. У 1767 році до всіх чотирьох кутів храму були зроблені прибудови, над якими додатково встановлено чотири декоративні бані, які значно збагатили силует церкви. Стіни храму на кутах і вівтарній апсиді оздоблено пілястрами, які вгорі переходять у складний профільований карниз. Щілиноподібної форми з півциркульним завершенням вікна оздоблено профільованими наличниками. Портал оформлено колонками коринфського ордера. Підлога у храмі чавунна, узорчата. Дерев'яний іконостас виконано 1784 року в стилі рококо. Він мав срібні карбовані царські врата вагою більше двох пудів роботи майстра Г.Чижевського. На їх позолоту пішло 66 червінців. Зараз ці царські врата знаходяться в "Колекції Гілбертів" лондонського музею "Сомерсет хаус".

Різдвобогородицьку церкву прикрашали живописом декілька разів. Перші розписи храму не збереглися. У 1817 р. київський художник Іван Квятковський розписав храм, але під час Другої світової війни розписи були дуже пошкоджені.

І тільки у 1966-1970 рр., за проектом архітектора І.Макушенка, храм був повністю відреставрований. Внаслідок робіт на головному фасаді відкрито чудовий портал, а також бокові двері у прибудовах.

Зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці є храмом духовної академії і семінарії. Живопис повністю переписаний сучасними майстрами

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon