Відроджені скарби Києво-Печерської лаври

«Відроджені скарби Києво-Печерської лаври (з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника)» – великий виставковий проект, який представляє мистецькі твори, що повертаються у музейні зали завдяки складній, наполегливій, надзвичайно відповідальній та прихованій від очей відвідувачів роботі реставраторів. Виставка є звітом про діяльність по збереженню національної культурної спадщини у перші десятиліття ХХІ ст. фахівців відділу наукової реставрації та консерваціїНаціонального Києво-Печерського історико-культурного заповідника – одного з найбільших реставраційних підрозділів серед музейних установ України.

На виставці експонуються понад 120 творів мистецтва ХV–ХХ ст. з фондової колекції Заповідника – ікони, срібне церковне начиння, літургійні тканини, вишивки, стародруки, гравюри,скульптура. Відроджені пам’ятки, переважна більшість з яких експонується вперше, відображають багатогранність і розмаїття музейного зібрання та дають уявлення про роботу реставраторів різної спеціалізації – фахівців з реставрації та консервації творів темперного та олійного живопису, поліхромної скульптури та різьблення, виробів із металу, реставраторів тканин, паперу та шкіри.

Основу експозиції складають літургійні вироби з лаврської ризниці, твори монастирських іконописців, речі, знайдені під час розкопок руїн Успенського собору тощо.

Одним із визначних творів лаврських майстрів є представлений на виставці іконостас початку ХІХ ст. із церкви Різдва Христового у Дальніх печерах, реставрацію якого щойно закінчено, і невдовзі він повернеться в храм. Відвідувачі виставки мають унікальну можливість зблизька ознайомитися із цим шедевром.

Експонати виставки демонструють основні принципи роботи реставраторів Заповідника – максимально дбайливе ставлення до пам’ятки і мінімальне втручання в автентичність твору, усунення факторів, які загрожують подальшому існуванню пам’ятки, та використання перевірених часом матеріалів і методик у поєднанні із сучасними розробками.

Копітка та натхненна праця реставраторів Заповідника продовжує життя мистецьких творів, що дозволяє сучасникам долучитися до культурного надбання минулого та зберегти їх для майбутніх поколінь.

Виставка працює: з 9.00 до 18.00 за адресою: м. Київ, вул. Лаврська 9, корпус № 1 Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника

До відкриття виставки був виданий альбом-каталог:

Відроджені скарби Києво-Печерської лаври з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника: альбом-каталог

Автори-упорядники А.Кондратюк, І.Шульц, А.Беліловська, С.Гага-Шереметьєва. - К.: ВД «Антиквар», 2014. – 144 с.: іл.

Альбом підготовлено до виставки, яка присвячена складній, відповідальній і наполегливій праці реставраторів. На його сторінках представлено унікальні пам'ят­ки мистецтва, відроджені стараннями фахівців Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника — взірці живопису, скульптури, графіки, худож­нього металу, літургійного шитва, старовинні книги, історичні документі тощо. У вступній частині міститься нарис про історію створення і функціонування відділу наукової реставрації та консервації Києво-Печерського заповідника.

Видання розраховане на мистецтвознавців, реставраторів, істориків та усіх, хто цікавиться українською культурною спадщиною.

Видання альбому та організація виставки здійснені за сприяння Олексія Шереметьєва

Дата: 
Вівторок, Грудень 12, 2017 - 09:45
YouTube icon
Facebook icon