Церква Різдва Христового в Дальніх печерах
Друга найдавніша церква у Дальніх печерах – церква Різдва Христового. Дослідники вважають, що вона виникла між 1058 і 1062 рр., коли кількість братії збільшилась. Ченці переселилися нагору, а у церкві Різдва, що знаходилася ближче до входу, правилася служба для братії.
Приміщення церкви Різдва розділене на дві частини товстою стіною з арочним проходом, яка служить опорою для склепінчастої стелі.
В основній частині храму встановлено двох'ярусний, з напівциркульним завершенням, мідний позолочений іконостас, виконаний київськими майстрами в 1802 р. Іконостас декоровано пілястрами й карбованим орнаментом у вигляді стилізованої мушлі. Він має 10 мідних, прикрашених олійним живописом, вставних ікон роботи лаврських малярів ХІХ ст.
Царські врата виконано з міді в техніці наскрізного карбування. У золочені мережива орнаменту вплетені чотири барвистих медальйони.
У церкві Різдва знаходяться дві гробниці: прп. Лонгина, воротаря Печерського та прп. Геронтія, канонарха Печерського, який ще в отроцтві постригся в ченці та в усьому уподоблював старців у молитвах і постуванні.