Виставки

Миттєвості історії

Виставка розташована просто неба, вздовж головної вулиці Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", що веде до Успенського собору. Вже майже тисячу років на високих дніпрових кручах височить Києво-Печерська лавра - найбільший і найвизначніший православний монастир України. Звідси бере початок наше мистецтво і писемність, тут були написані перші вітчизняні ікони, творили перші літописці, заснована перша вітчизняна лікарня та одна з перших українських друкарень. Упродовж століть неповторне поєднання лаврської архітектури з унікальним природним ландшафтом залишаються джерелом мистецького натхнення. З появою фотомистецтва наприкінці XIX ст. з'являються і фотографічні зображення Києво-Печерської лаври.


Фрески церкви Спаса на Берестові XVІІ ст.

Розміщена у стінах лаврської пам’ятки, збудованої на межі XVII–XVIII ст., – церкві в ім’я Св. Миколая Мирлікійського. Експозиція виставки пов’язана з так званою “Могилянською добою”, яка отримала свою назву від імені архімандрита Києво-Печерської лаври і митрополита Київського, Галицького та всієї Русі Петра Могили. Постать святителя повертає до історії України епохи Речі Посполитої. Тут представлено фрески ХVII ст. із церкви Спаса на Берестові, зведеної у великокнязівський період і відновленої стараннями свт. Петра Могили.


Мікромініатюри Миколи Сядристого

Незмінно з часу її відкриття у 1977 р. виставка захоплює поціновувачів високого ювелірного ремесла, філософії безмежних можливостей людини, яку сповідує видатний митець, народний художник України Микола Сергійович Сядристий. До уваги відвідувачів – низка унікальних мініатюрних витворів, кожен з яких створений за власною, неповторною технологією.


Князі Острозькі: європейський вимір української історії

Виставка розміщена в колишніх келіях соборних старців XVI–XVIII ст. Присвячена представникам славетного шляхетського роду України, які в XV – першій половині XVII ст. відігравали визначну роль в історичних процесах, що відбувалися в Східній та Центральній Європі. Князі Острозькі залишили помітний слід в історії Києво-Печерської лаври. В Дальніх печерах спочиває прп. Феодосій (в миру – Федор) Острозький; в Успенському соборі згідно із заповітом похований Великий гетьман литовський Костянтин Іванович, його син Василь-Костянтин, який майже півстоліття був київським воєводою, надавав щедрі пожертви Печерській обителі. На виставці можна побачити оригінальні пам’ятки, що належать до часів володарювання на українських землях князів Острозьких – лицарські обладунки, зброю XVI–XVII ст., церковні старожитності, стародруки, картини, гравюри, старовинні документи.


Інформаційно-виставковий центр (виставка "Експонат місяця")

В Інформаційно-виставковому центрі, що примикає до першої секції “Музею історії Києво-Печерської лаври” (корп. № 3 “Келії соборних старців”), можна ознайомитись з матеріалами про історію Києво-Печерської лаври та її пам’ятки, дізнатися про музеї та виставки, що діють на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а також оглянути тимчасову експозицію виставкового проекту “Експонат місяця”, що репрезентує багатотисячну фондову колекцію Заповідника і оповідає про історію становлення українського музейництва.


Проєкт “Відеостіна”
 

У Великій лаврській дзвіниці для відвідувачів діє соціальний проект “Відеостіна”, який дозволяє оглянути Києво-Печерську лавру з висоти пташиного польоту у режимі онлайн, не піднімаючись наверх сходами. Це сучасний технічний комплекс із чотирьох 55-дюймових моніторів, розміщених на першому ярусі, а також чотирьох камер з 45-кратним збільшенням, встановлених на четвертому ярусі дзвіниці. За допомогою пульта управління можна скерувати камери, запрограмувавши напрямок руху (схід, захід, південь, північ) та ознайомитися з архітектурним комплексом Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у цілому і його пам’ятками зокрема, помилуватися мальовничими краєвидами Києва.


 

YouTube icon
Facebook icon