У стіні Великої лаврської дзвіниці під штукатуркою знайшли фігурку Архангела Михаїла

Перлина православного світу – головна дзвіниця Успенського собору – продовжує дивувати своїми таємницями. Незважаючи на те, що пам’ятку архітектури неодноразово реставрували, вона до сьогодні дарує нам безліч загадкових знахідок.

Невеличку металеву статуетку, що зображує покровителя Києва, котрий велично стоїть на постаменті між двома могутніми лозами, знайшли реставратори під час проведення внутрішніх робіт на четвертому ярусі Великої лаврської дзвіниці. 

- Фігурку Архангела Михаїла випадково виявили під шаром штукатурки в стіні найвищого  ярусу дзвіниці,– розповів головний архітектор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Романченко. – Статуетка заввишки сягає до 10 сантиметрів, завширшки – 3-4 сантиметри. Матеріал – чорний метал з мідним покриттям. Можу зазначити, що фігурка виготовлена професійним скульптором та може вважатися художнім виробом, незважаючи на те, що вона не є предметом старовини.

Фахівці вважають, що знахідка була виготовлена приблизно в 90-их роках XX століття та не є антикваріатом. Але це не знімає питання – яким чином статуетка потрапила у стіну дзвіниці. Ймовірно, що хтось із робітників під час проведення чергових ремонтно-реставраційних робіт залишив про себе таку оригінальну символічну згадку в віках. Адже відомо, що Архангел Михаїл з давніх-давен вважається небесним покровителем та захисником Києва та всієї української землі.

Цікаво, що віднайдена статуетка Архангела Михаїла майже повністю копіює пам'ятник Архангелу, котрий встановили в 1996 році на Майдані Незалежності (згодом його замінили на іншу скульптуру, котра стоїть на площі й досі). Скоріш за все, саме в той період металева фігурка потрапила до дзвіниці.

Зараз загадкова статуетка зберігається у Києво-Печерському заповіднику. Можливо, у майбутньому, фахівці розгадають призначення маленької фігурки-оберега, та вона буде виставлена на огляд широкого загалу.

Нагадаємо, що у минулому році під час проведення ремонтно-реставраційних робіт на фасаді дзвіниці фахівці відновили та заново покрили позолотою фігурку ангела, котра була виготовлена невідомим скульптором та вважається символічним янголом-охоронцем Києво-Печерської лаври.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon