Фасади Троїцької надбрамної церкви

У 30-40-х рр. ХVІІІ ст. східний та західний фасади церкви були оздоблені в стилі українського бароко, якому притаманні пишна декорованість, динамічність, святковість. Саме тоді баня церкви набула грушоподібної форми з маківкою й ажурним хрестом, а навколо неї були встановлені декоративні золочені рипіди. Розписи на фасадах і внутрішніх стінах храму виконані темперою й олією майстрами лаврської іконописної школи Іоанном, Феоктистом, Алімпієм Галиком та іншими, а східний та західний фасади церкви були прикрашені пишним рослинним орнаментом, вирізаним по свіжому вапняному тиньку Василем Стефановичем. Розписи екстер'єру змінювали досить часто. Останні виконані у 1900-1902 роках під керівництвом В.Д.Соніна.

У центрі східного фасаду церкви в ажурному медальйоні зображено Богородицю, а над нею – Ісуса, що навчає учнів вірити в Трійцю. Навколо розміщені зображення архангелів Михаїла та Гавриїла, старозавітних пророків, а також численні руські святі: серед них князь Михаїл Чернігівський і боярин Федір, що прийняли в ханській орді смерть, залишаючись вірними землі руській. Східний фасад виходив на Соборну вулицю і протистояв головному храму – Успенському собору. Тому його зовнішньому вигляду було приділено значну увагу. Але разом із тим він не повинен був своїм оздобленням суперечити з головною церквою Лаври. Томуліпнина та стінопис цього фасаду виконані в цілому стримано. Крізь них просвічує первісна структура споруди.

Західний фасад церкви був прикрашений пишніше за інші, що надавало Троїцькій церкві ефектного та вражаючого вигляду, як і належало надбрамній церкві впливового й багатого монастиря. У центрі його знаходиться зображення "Борогодиці Печерської з пристоячими Антонієм та Феодосієм", обрамлене пишним рослинним орнаментом, а навколо нього, на пілястрах, розміщені постаті руських князів Володимира, Ольги, Бориса, Гліба, а також Антонія та Феодосія Печерських.

І.С.Їжакевич у 1901-1902 роках при вході у Святі врата на уступах фортечних мурів написав композиції "Собор преподобних Ближніх печер" та "Собор преподобних Дальніх печер".

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon