Відділ наукової реставрації та консервації у 2013 році
Протягом 2013 року відділ наукової реставрації та консервації здійснював такі види консерваційних та реставраційних робіт:
1. Реставрація станкового олійного та темперного живопису
2. Реставрація чорного, кольорових та коштовних металів
3. Реставрація історичних та коштовних тканин
4. Реставрація книг та творів на паперовій основі
5. Реставрація поліхромної скульптури
6. Реставрація фрескового живопису
На засіданнях Науково-реставраційної секції рухомих пам’яток культури та мистецтва Реставраційної ради Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (14 засідань протягом 2013 р.) прийнято після реставрації 203 предмети, з них:
• Живопис – 69
• Твори на паперовій основі (гравюри, плани, архів) – 43
• Кліше – 20
• Метал – 43
• Книги – 3
• Скульптура та дерев’яне різьблення – 13
• Тканини – 12
У 2013 році завершено комплексну консервацію 20 ікон другого ярусу іконостасу церкви Святих Антонія і Феодосія (Трапезна), розпочату ще у 2012 році. Також було проведено консерваційно-реставраційні заходи флюгера «Янгол», встановленого на фронтоні східного фасаду корпусу №3.
Ще одним напрямом роботи відділу було обстеження стану монументального живопису та пам’яток в інтер’єрах церков на території Лаври. Таких оглядів цього року було 14. Також виконувалися необхідні консерваційно-реставраційні заходи (наприклад, реставрація 2 зовнішніх металевих вхідних воріт до приділів Іоана Богослова та архідиякона Стефана Успенського соборуКиєво-Печерської лаври).
Відповідальним завданням для фахівців відділу наукової реставрації та консервації став демонтаж ікон та іконостасу церкви Різдва Христового у Дальніх печерах Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. Після проведення зондажних розчищень та комплексного обстеження стану збереження іконостасу співробітниками визначено методику реставрації та розпочато консерваційно-реставраційні роботи ікон, каркасу та конструктивних елементів іконостасу.
Протягом 2013 року співробітниками відділу проведено 24 обстеження стану збереження пам’яток, запланованих для участі у виставках, діючих експозиціях та після експонування. На діючих виставках проводилося механічне знепилення предметів: метал, кераміка, кістка, скло - 110, дерево – 69, археологія – 10, живопис та тканини – більше 70.
У 2013 році співробітники відділу наукової реставрації та консервації взяли участь у 10 конференціях з 25 доповідями, вийшли з друку 15 публікацій. 8 фахівців підвищували кваліфікацію шляхом стажування у провідних реставраційних закладах в Україні та за її межами.
Протягом 2013 року проведено 2 експертизи творів образотворчого мистецтва.
В процесі реставрації станом на 1 січня 2014 р. у відділі наукової реставрації та консерваціїзнаходиться 121 предмет.