Протиаварійні та невідкладні реставраційно-консерваційні роботи на Церкві Спаса на Берестові (2017)

Церква Спаса на Берестові – пам’ятка архітектури національного значення, що входить до складу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Церква збудована наприкінці ХІ – на початку ХІІ ст. неподалік заміської князівської резиденції. У літописах вона згадується як усипальниця Мономаховичів.

Давньоруська церква Спаса на Берестові являла собою великий мурований хрестово-купольний шестистовпний тринавовий храм. Протягом минулих століть вона неодноразово руйнувалася і відновлювалася, тому у своєму первісному вигляді не збереглася.

У 1640-х роках напівзруйновану церкву відновив київський митрополит Петро Могила. До оновленого храму увійшов нартекс (притвор), який залишився від давньоруської споруди. У середині ХVІІІ ст. центральне ядро храму перебудовано у стилі українського бароко. З прибудовою у 1813 р. до західного фасаду трьохярусної дзвіниці зі шпилем у стилі класицизму (арх. А. Меленський) храм набув сучасного вигляду. Більша частина давніх фундаментів, яка не була використана, законсервована і музеєфікована.

У 2013 році на замовлення Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника ТОВ «Граужис і партнери» (головний архітектор проекту – Філіпова Т.В.) розроблено науково-проектну документацію на проведення протиаварійних та невідкладних реставраційно-консерваційних робіт, яку після позитивного експертного висновку ДП «Укрдержбудекспертиза» (№ 00-1504-13/ЦБ від 18.10.2013) затверджено Наказом Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (№ 064-06 від 23.10.2013).

У тому ж році виконано комплекс робіт із заміни хреста, покриття бані та шпилю дзвіниці, покрівлі двох апсид та прибудови, укріплення та реставрації стін верхнього ярусу дзвіниці; реставрації та заміни конструкцій даху, елементів сходів з вогнебіозахисною обробкою, огорожі верхнього ярусу дзвіниці. Відреставровано 40 ікон барабанів куполів церкви.

Для продовження протиаварійних та невідкладних реставраційно-консерваційних робіт у квітні 2017 року між Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником та Громадською організацією «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» укладено інвестиційний договір (інвестор – фізична особа) та отримано Дозвіл Міністерства культури України (№ 278/10/61-17 від 06.05.2017) на проведення таких робіт, також внесені зміни у Дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції України (№ IV 115133371043 від 03.12.2013, реєстраційний номер №125171530114, засідання комісії 02.06.2017).

Роботи розпочато у червні 2017 року. Передбачено виконання наступних робіт: заміна позолотного шару на поверхні хрестів та підхрестових яблук; реставрація хрестів; заміна мідного покриття та позолотного шару на поверхні главок; заміна пошкоджених дерев’яних конструкцій главок; заміна мідного покриття та позолотного шару поверхні барабанів; заміна мідного покриття та дерев’яних елементів центрального даху та куполів; ремонтно-реставраційні роботи на карнизі та фасадах; організація системи водовідведення з прилеглої території та її благоустрій; археологічні дослідження.

Реставраційні роботи будуть проводитися відповідно до технології, затвердженої у складі науково-проектної документації, під постійним авторським та технічним наглядом. 

Image: 
YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon