Реставрація унікальної церкви Спаса на Берестові

Церква Спаса на Берестові – одна з унікальних та небагатьох, хоча і частково збережених  пам'яток давньоруської доби вже протягом багатьох років зачинена для відвідувачів.

З історичних джерел відомо про її заснування на межі ХІ- ХІІ ст. на території села Берестового, де розташовувалася заміська резиденція Київських князів.

Доля церкви Спаса дуже складна і трагічна. За думкою дослідників, вона була зруйнована під час монголо-татарської навали та довгий час лежала у руїнах і не використовувалася як культова споруда. І лише з 40-х рр. ХVІІ ст.  храм  почали відновлювати трудами Київського митрополита Петра Могили. У 1644 р. церква Спаса була заново розписана фресковим живописом, запрошеними Могилою, грецькими майстрами, які увічнили митрополита у композиції «Дар Петра Могили» стінопису храму.

У ХVІІІ ст., під впливом архітектури Києво-Печерської лаври, зовнішнє оздоблення церкви набуває барокових рис.  А у 1814 році до церкви була прибудована двоярусна кам'яна дзвіниця, зведена за проектом архітектора А. Меленського.

На початку ХХ століття під керівництвом академіка архітектури П.Покришкіна була здійснена перша наукова реставрація храму. Саме тоді пам'ятка і територія навколо неї була ретельно досліджена археологами, укріплені підмурки церкви, знижено рівень ґрунту навколо будівлі й влаштовано вимощення з шиферних плит стародавніх фундаментів давньоруського храму.

Сучасний етап реставраційних робіт пам'ятки  розпочався у 2012 р.

Слід згадати, що у липні 2010 року буревій пошкодив хрест на центральній маківці церкви Спаса, в результаті чого він був демонтований та переданий на зберігання до фондів Заповідника.

У 2012 році, після всебічного обстеження, було визначено та виконано комплекс робіт з реставрації хреста, реставрації та заміни окремих пошкоджених елементів кроквяних конструкціях маківки, заміни мідного покриття маківки і підхрестового яблука та їх золочення. Після завершення робіт, 18 січня 2013 року хрест, загальною висотою 3,17 м, був урочисто освячений і встановлений на історичне місце.

У 2013 році на замовлення Заповідника було розроблено науково-проектну документацію на проведення протиаварійних та невідкладних реставраційно-консерваційних робіт. У тому ж році, згідно з проектними рішеннями, виконано комплекс робіт  із заміни мідного покриття бані та шпилю дзвіниці церкви Спаса; заміну мідної покрівлі двох апсид та прибудови церкви;  укріплення, реставрацію зовнішніх стін верхнього ярусу дзвіниці та вінчаючого карнизу; реставрацію та заміну дерев’яних конструкцій даху, дерев’яних елементів сходів з вогнебіозахисною обробкою; заміну перил та балясин огорожі верхнього ярусу дзвіниці на нові – дубові.

Під час обстеження хреста дзвіниці церкви Спаса, було встановлено, що хрест являє собою конструкцію з чорного металу обшиту мідними листами та має нахил. Конструкція його кріплення (дерев'яний брус) - непридатна до подальшої експлуатації внаслідок потрапляння всередину атмосферної вологи. На підставі висновків фахівців було прийнято рішення про виготовлення хреста з нержавіючої сталі, аналогічного демонтованому. Хрест та його з’єднання з підхрестовим яблуком були виконані фахівцями інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона Національної академії наук України за розробленою ними технологією. Після цього хрест  був позолочений, для чого було використано 11,25 гр. сусального золота.

5 березня 2014 року, після урочистого освячення, хрест висотою 2,18 м був встановлений на дзвіниці церкви Спаса на Берестові.

Також, значним етапом реставраційних робіт на пам’ятці стало обстеження та реставрація ікон барабанів  куполів церкви, які мали значні втрати та забруднення фарбового шару. Під час проведення робіт були відреставровані 40 ікон, на позолоту яких було використано 28,75 грам  сусального золота.

Продовження реставраційно-консерваційних робіт церкви Спаса на Берестові планується за наявності фінансування.

Наприкінці червня 2015 року в результаті зустрічі Генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомира Михайлини та директора італійської компанії “Soluzioniperumiditasrl” доктора Лоренцо Анжело Вескові, було досягнуто домовленості розпочати спільний «пілотний» проект з експериментального використання італійського осушувального обладнання на церкві Спаса на Берестові.

Компанія “SoluzioniperUmidita’ srl” займається розробленням технологій та виготовленням обладнання для осушування стін історичних будівель. Першим кроком у реалізації проекту стало підписання 7 вересня 2015 року договору на тимчасове безоплатне користування електронною системою “Solumi-K2000”, з метою «м’якого»* осушення стін унікальної пам’ятки ХІІ ст. – церкви Спаса на Берестові. Обладнання було встановлено на випробувальний термін (один рік), з метою перевірки ефективності його дії в наших умовах.

Як зазначає доктор Вескові: «Компанія «Solumi» використовує комплексний підхід, який передбачає, передусім, збір «анамнезу» безпосередньо на об’єкті, що дає можливість поставити правильний «діагноз», визначити причину та, головне, назначити ефективне «лікування», аби створити для історичної пам’ятки найкращі умови збереження.

Експертними спеціалістами від компанії, що надала обладнання, проводяться контрольні заміри вологості стін та аналізи наявності солей на початку експерименту та періодичні, впродовж всього терміну його використання, та надаються рекомендації щодо виявлення та усунення чинників перезволоження стін пам’ятки.

Довідка:

Церква Спаса на Берестові - збудована наприкінці ХІ - на початку ХІІ ст. у селі Берестове, поруч заміської резиденції Київських князів. В літописах вона згадується як усипальниця роду Мономаховичів. Адже тут у 1138 р. похована дочка Володимира Мономаха - Євфімія, у 1157 р. – його шостий син - Юрій Долгорукий, відомий як засновник міста Москви, а у 1172 р. – син Юрія - Гліб.

Церква Спаса входить до комплексу пам'яток Києво-Печерської лавриархітектурний ансамбль якої внесено до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 

 

Image: 
YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon