Лавра у співпраці з чеським фондом запускають навчальний центр з оцифрування памʼяток культури
В Україні запускають проєкт ARK III (Ковчег), спрямований на збереження культурної спадщини за допомогою цифровізації. Вже підписано відповідну декларацію між Національним заповідником “Києво-Печерська лавра” та Міністерством культури Чеської Республіки.
Проєкт передбачає роботу двох мобільних станцій вартістю 10 та 20 млн крон. Вони дозволять оцифрувати старовинні манускрипти та зробити 3D-сканування культурних об’єктів, розповів директор Фонду родини Карела Комарека Любош Веселий. Саме ця організація забезпечує фінансову підтримку ініціативи.
Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” стане базовим центром для навчання українських фахівців. Вже є перший кандидат на оцифрування - це музей Маріуполя.
"Найближчим часом в Києво-Печерській лаврі будуть виставлені декілька експонатів, які збереглися з того знищеного музею, який в Маріуполі повністю згорів. І найближчим часом ми будемо вести перемовини з оцифрування цих реліквій, які дуже важливі для історії міста Маріуполя та його громади", – зазначив Остапенко.
У мобільних центрах працюватимуть команди з трьох фахівців. Вони зможуть швидко пересуватися по всій території нашої країни. Оцифруванням можна буде займатися безпосередньо у спеціально обладнаному фургоні та просто в музеях. Це допоможе Україні зберегти свою культурну спадщину, попри спроби її знищення з боку окупантів, переконаний заступник міністра культури Чехії Ондржей Храст.
Проєкт ARK III триватиме два роки. Втілювати його у життя розпочнуть навесні 2025-го.
Реалізацією задуму опікується Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” у співпраці з чеським Фондом родини Карела Комарека (KKFF) та за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства культури Чехії та особисто заступниці міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасії Бондар.