Міжвідомча комісія

У 1980 р. спеціальною Постановою Президії Верховної Ради України було створено міжвідомчу комісію, до складу якої увійшли провідні спеціалісти різних академічних інститутів Академії наук і Міністерства охорони здоров'я України. Протягом 1988-1990 років комісією на чолі з науковим керівником доктором медичних наук професором І.Концевич було виконано значний обсяг дослідницьких робіт, а також проведено особистісну ідентифікацію мощей найбільш відомих історичних осіб.

В результаті досліджень було з'ясовано які хронічні захворювання були у чорноризців, у кого з них були прижиттєві травми й у кого травми стали причиною смерті. Багато хто з ченців страждав від різних ревматичних захворювань. Майже всі вони за життя були дуже виснажені, що є наслідком тривалого посту й важкої праці. Було встановлено зріст похованих (були вони переважно середнього і високого зросту) та їхній приблизний вік на момент смерті.

Під час роботи комісії не було виявлено антисептичних речовин, які б використовувалися для муміфікації тіл. Це вказує на те, що ніякого бальзамування лаврських преподобних не проводилося.

Важливим було встановити час поховання. Найдавнішими виявилися мощі прпп. Никона і Агапіта, які віднесено до XI ст.; прпп. Іллі Муромця, Єфрема, єпископа Переяславського, Кукші, Симона, єпископа Суздальского - XII-XIIIст.; прп. архімандрита Полікарпа – XIII ст.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon