Проведення реставраційних робіт на пам’ятці архітектури «Дзвіниця Успенського собору»

Значний обсяг науково-дослідних та ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятці архітектури XVIII ст. «Дзвіниця Успенського собору» проведено в період 2010-2015 рр.

Ремонтно-реставраційні роботи однієї з найбільш упізнаваних і найвеличніших пам’яток архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври  розпочалися у 2010 році за проектом, розробленим інститутом «УкрНДІпроектреставрація» (головний архітектор проекту Цяук Л. І), і тривали протягом останніх п’яти років.

Станом на 2010 рік мідна покрівля бані дзвіниці мала численні пробоїни та тріщини, через які атмосферні опади потрапляли всередину споруди, і це призводило до руйнації цегляного мурування вінцевого карнизу. Для виконання робіт були встановлені риштування з третього ярусу до верху хреста дзвіниці, площа яких становила 4 373 кв. м, та виконані першочергові протиаварійні роботи – укріплення цегляної кладки карнизів та колон, підсилення і укріплення опорних зон металевих балок третього ярусу дзвіниці, підсилення конструкцій бані з відновленням втрачених вертикальних і горизонтальних елементів кріплення , а також заміна мідного покриття бані , що знаходилась у вкрай незадовільному стані.

Окрім цього, після встановлення риштувань, з’явилась можливість детального обстеження конструкцій хреста дзвіниці, в результаті якого було виявлено, що основа хреста (коване залізо) має значне ураження поверхні іржею, а вузлові з’єднання  та окремі деталі мідної обкладинки – втрати в декількох місцях. Були проведені реставраційні роботи, після закінчення яких хрест і підхрестове «яблуко», маківка та нове мідне покриття бані позолочені сусальним золотом.

Важливим етапом робіт стала реставрація цинкової основи ікон з живописом на    барабані дзвіниці, яку провели живописці інституту «УкрНДІпроектреставрація» С.М .Баяндін, О.І.Сіренко та П.І.Дейлик.

У 2011- 2012 рр. реставраційні роботи на фасадах третього та четвертого ярусів дзвіниці продовжилися, для чого були встановлені додаткові риштування площею 2 384 кв. м , що дало можливість дістатися до важкодоступних місць колон четвертого ярусу, керамічних капітелей, аттику та профільованого вінцевого карнизу. Саме під час проведення ремонтно – реставраційних робіт на бічній грані пілястри аттику було обстежено та реставровано керамічну фігурку «Янголятка», яка збереглася без суттєвих ушкоджень. Розташована під самою банею фігурка є важкодоступною навіть для візуального огляду . Загалом роботи на фасадах дзвіниці завершені у травні 2012 року.

У 2013 році ремонтно- реставраційні роботи проводилися в інтер’єрах дзвіниці. Було здійснено підсилення та реставрацію шахти та будиночка годинникового механізму, а також виконано повний комплекс оздоблювальних робіт на сходових клітинах,  у центральній залі першого ярусу, вестибюлі, бокових камерах та залі другого ярусу (частково).

У 2014 році проводилися комплексні електричні виміри системи блискавко- захисту та виконувалися пусконалагоджувальні роботи системи електроосвітлення та пожежної сигналізації.

19 серпня 2014 року на третій ярус Великої Лаврської дзвіниці був піднятий та встановлений семитонний дзвін «Всіх Святих» за кошти інвестора.

Наприкінці 2014 року Національний Києво-Печерський історики-культурний заповідник отримав Сертифікат Державної архітектурно-будівельної інспекції України про готовність до експлуатації (I черга). І вже навесні 2015 року відвідувачі змогли піднятися на дзвіницю та з висоти пташиного польоту насолодитися чудовою панорамою стародавнього і вічно молодого Києва.

Здійснений комплекс ремонтно-реставраційних робіт за своєю складністю та обсягом проведено вперше за всю історію пам’ятки, а сама реставрація Великої Лаврської дзвіниці відбувається за рахунок коштів державного бюджету.

Через припинення державного фінансування певні обсяги робіт не було завершено, у тому числі – влаштування покриття підлоги зали II-го ярусу з керамічної плитки (II черга) .

Адміністрація Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника звернулась до Генерального директора ТОВ «РМ-ІНВЕСТ» з проханням, за можливості, у порядку спонсорської допомоги виготовити керамічну плитку для влаштування покриття підлоги зали II-го ярусу дзвіниці.

Зі своєї сторони Компанія, знаючи та розуміючи значення цієї пам’ятки для всього народу України та її світове значення, усвідомлюючи свою місію творити благо, висловила готовність виконати ці роботи на благодійній  основі та передати їх результат заповіднику безоплатно, про що було укладено між Заповідником та ТОВ «РМ-ІНВЕСТ» договір.

У травні 2015 року Заповідником отримано виготовлену керамічну плитку, передбачену проектом реставрації для влаштування підлоги зали II-го ярусу.   Крім того у порядку спонсорської допомоги, виготовлено декоративні решітки для огородження сходів зали другого ярусу.

Роботи з улаштування плитки та монтажу решіток проведено власними силами. Завершення робіт (II черга) планується за наявності фінансування.

Для довідки:

Велика Лаврська дзвіниця побудована в 1731-1745 рр. за проектом архітектора та інженера Йогана Готфріда Шеделя. Вона являє собою восьмигранну чотириярусну вежу висотою 96,5 метрів.

Image: 
YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon