Іконостас Успенського собору

Давній іконостас Успенського собору мав вигляд невисокої мармурової перегородки (мармур привозили з Константинополя). Намісна ікона, яку благословила Богородиця і яка була принесена з Царьгорода у 1073 р., знаходилася в центрі, над вівтарними стовпами, що виконували функцію Царських врат. Тут же, очевидно, з боку вівтаря був підвішений золотий вінець і золотий пояс варяга Шимона, вивезений пізнішеВладимиром Мономахом до Суздаля. Декілька колон з цього іконостасу до нашого часу зберігаються у підземних печерних церквах.

Давній іконостас проіснував, імовірно, до 1482 року чи до XVI ст., коли князем Костянтином Острозьким був установлений новий шестиярусний іконостас. До 1941 р. в Успенському соборі стояв іконостас часів гетьмана Скоропадського (1708-1722 р.), що мав велику художню цінність. Ікони, що були розташовані в ньому: Успіння Богородиці, Печерських святих і інші, були вкриті розкішними ризами. Навколо ікон були зроблені рами з зірок. Царські врата були карбовані зі срібла з позолотою.

Після перебудови 1722-1729 років окрасою Успенського собору став новий п'ятиярусний іконостас, різьблений чернігівським сніцарем Григорієм Петровим. Його висота досягала 22 метрів. Ікони для іконостаса малювали художники Яким Глинський та Стефан Лубенський. Виконаний у стилі рококо іконостас був прикрашений 11 позолоченими колонами коринфського ордера та ажурним орнаментом. З розміщених у ньому 64 ікон, 42 образи нижніх ярусів мали визолочені ризи, 22 були оздоблені срібними вінцями.

У 1748 р. київський майстер-золотар Михайло Юревич зробив ажурні срібні царські врата для головного іконостаса. Майже в усіх дванадцяти вівтарях собору престоли були оправлені сріблом, а майстерно вирізьблені дерев'яні іконостаси в прибудовах були позолочені. В деяких іконостасах царські врата викарбувані із срібла.

З центральної бані звисало велике, з 24 свічками срібне панікадило вагою понад сто кілограмів, подарованеЛаврі імператрицею Катериною II у 1784 р.

Наприкінці ХІХ ст., у зв′язку із затвердженням нового проекту живописних робіт у храмі, від головного іконостаса ХVІІІ ст. залишився лише його нижній ярус.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon