Колодязі преподобних Антонія та Феодосія

Згідно переказів засновники монастиря власноручно викопали ці колодязі, тому вони названі на їх честь. Вода з колодязів прп. Антонія і прп. Феодосія, що знаходяться на Нижній території Лаври, в яру між Ближніми та Дальніми печерами, завжди вважалася святою.

Саме тому було складено багато легенд та оповідань про їх цілющу воду.

Цікавою є оповідь про хворого князя Ізяслава. Невдовзі після смерті ченця Лаври Миколи Святоши захворів його брат князь Ізяслав. Хворий попросив принести йому води з колодязя прп. Антонія Печерського. Після цього прохання він онімів. Та, коли принесли воду, Ізяслав випив - і одужав. Але були випадки коли вода не лікувала. Хворий проказою лікувався у різних відомих на той час цілителів, волхвів і навіть іновірців. Та хвороба прогресувала. І тоді йому порадили звернутися за допомогою до лаврських ченців. Ігумен звелів напоїти хворого водою з колодязя прп. Феодосія. Але ця вода не допомогла, оскільки, за словами ченців, хворий не мав віри.

Наприкінці ХІХ ст. над колодязями були споруджені ківорії, що проіснували до середини ХХ ст.

Ківорій над колодязем прп.Феодосія являв собою прямокутну в плані альтанку-навіс над артезіанським колодязем. Альтанка складалась із даху у вигляді шатра з декоративною банею, покритою сталлю. З північного та західного боків ківорій оточувала цегляна невисока підпірна стінка-огорожа, на якій була встановлена металева ажурна решітка на металевих стовпчиках.

Аналогічним за архітектурними формами та розмірами був ківорій над колодязем прп.Антонія. Він являв собою прямокутну в плані альтанку-навіс з шатровим дахом. В отвори барабана були встановлені ікони. Ківорій оточувала цегляною невисокою підпірною стінкою з металевими ажурними ґратами.

В 1958 р. працівники інституту геології проводили спеціальні дослідження води з колодязів прп. Антонія і прп. Феодосія. Було встановлено, що в цій воді є певна кількість мінеральних сполучень, які мають досить активні лікувальні властивості.

Після відновлення діяльності Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври над колодязями прпп. Антонія та Феодосія у 2002 році зведені каплиці.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon