Онуфріївська вежа

Онуфріївська вежа знаходиться в південно-східній частині фортечних мурів. Зведена вона на кошти Івана Мазепи у 1689 р. Спочатку вона була задумана, як невелика в плані хрещата церква з однією банею.

Архітектура споруди має подібність з церквою Всіх Святих – в плані вона безстовпна, п'ятикамерна, має форму рівноконечного хреста, чим нагадує українські дерев'яні церкви. Її стіни утворюють чотири п'ятигранні виступи, які підтримуються контрфорсами. Триповерхова споруда займає площу 220,5 м², обсяг – 3010 м³. Вежа декорована пілястрами і лопатками, вікна оформлені сандриками. Покрівля оздоблена чотирмабарочними фронтонами, увінчана граціозним мініатюрним двох'ярусним куполом із флюгером у вигляді прапора. На другий ярус можна було потрапити з фортечних мурів, а після перебудови вхід було влаштовано з першого ярусу.

Незабаром після побудови, Онуфріївську вежу-церкву було перетворено на палату. В 1839 р. з неї зняли барабан з банею.

З Онуфріївської вежі вартували підступи ворогів до східної частини фортечних мурів. У випадку облоги з вежі можна було вести фланкуючий вогонь.

Онуфріївська вежа зберегла свої основні архітектурні риси до нашого часу, хоч від первісного вигляду інтер'єру не залишилося майже нічого.

У 50-і роки ХХ ст. пам'ятку дослідив архітектор Криворучко. У 1982 р. архітектор Л.Мішуткіна склала проект відбудови вежі.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon