Онуфріївська вежа

Онуфріївська вежа знаходиться в південно-східній частині фортечних мурів. Зведена вона на кошти Івана Мазепи у 1689 р. Спочатку вона була задумана, як невелика в плані хрещата церква з однією банею.

Архітектура споруди має подібність з церквою Всіх Святих – в плані вона безстовпна, п'ятикамерна, має форму рівноконечного хреста, чим нагадує українські дерев'яні церкви. Її стіни утворюють чотири п'ятигранні виступи, які підтримуються контрфорсами. Триповерхова споруда займає площу 220,5 м², обсяг – 3010 м³. Вежа декорована пілястрами і лопатками, вікна оформлені сандриками. Покрівля оздоблена чотирмабарочними фронтонами, увінчана граціозним мініатюрним двох'ярусним куполом із флюгером у вигляді прапора. На другий ярус можна було потрапити з фортечних мурів, а після перебудови вхід було влаштовано з першого ярусу.

Незабаром після побудови, Онуфріївську вежу-церкву було перетворено на палату. В 1839 р. з неї зняли барабан з банею.

З Онуфріївської вежі вартували підступи ворогів до східної частини фортечних мурів. У випадку облоги з вежі можна було вести фланкуючий вогонь.

Онуфріївська вежа зберегла свої основні архітектурні риси до нашого часу, хоч від первісного вигляду інтер'єру не залишилося майже нічого.

У 50-і роки ХХ ст. пам'ятку дослідив архітектор Криворучко. У 1982 р. архітектор Л.Мішуткіна склала проект відбудови вежі.

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon