Трапезна палата

Приміщення Трапезної церкви від палати відокремлено розсувними металевими дверима, виконаними за проектом В.Ніколаєва. Сучасна трапезна палата – це просторе, поділене вздовж металевими стовпами на три частини приміщення. Біля центрального стовпа знаходилася кафедра, з якої під час трапези читалижитія святих. З південного боку до палати примикала кухня. Подібну конструкцію Трапезна палатаПечерського монастиря зберегла до перебудови, здійсненої на початку XX ст.

Обідні столи стояли по периметру вздовж трьох стін. Посуд, яким користувалися ченці, за старовинним звичаєм був виготовлений з олова. Братія починала трапезу після молитви за сигналом дзвонаря. Чотири рази на рік у святкові для Печерського монастиря дні - Успіння Богородиці, дні пам'яті прп. Антонія таФеодосія і в день освячення Великої церкви – на загальній трапезі був присутній священноархімандрит Лаври, митрополит Київський і Галицький. До урочистого столу запрошували деяких шанованих світських осіб, але це не впливало на усталений порядок братської трапези.

Про діяння святих ченцям нагадували не тільки тексти житійних книг, що їх читали під час трапези, а й живописні образи на стінах.

В живопису Трапезної палати важко простежити чітку стилістичну єдність.

Настінний розпис деякий час зберігався без змін. Під час війни Трапезна палата зазнала пошкоджень внаслідок вибуху Успенського собору: у склепіннях утворилися тріщини, від стелі разом з тиньком відпав майже весь живопис, північна стіна і металеві упори, що примикають до неї, зрушили з місця і трохи нахилилися.

У 1973-1977 рр. інтер'єр Трапезної палати було капітально відремонтовано, а настінний розпис відновлений спеціалістами Українського спеціального науково-реставраційного управління Держбуду УРСР. Реставраційні роботи виконала бригада художників-реставраторів під керівництвом В.Баб'юка.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon