Вежа Івана Кущника

Вежа Івана Кущника побудована коштом І.Мазепи як сторожова вежа в 1698 р. разом з кам'яним муром і входить до системи фортифікаційних споруд монастиря. Назва її походить від церкви на честь Івана Кущника – патрона гетьмана І.Мазепи, яку збиралися облаштувати на другому ярусі вежі, але так і не відкрили.

Спочатку вежа була двох'ярусною. Верхній ярус надбудували під час реставрації в 1718-1727 рp. Нижній ярус призначався для оборони.

В даний час вежа Івана Кущника триярусна, цегляна, отинькована, восьмигранна в плані, завершенадекоративною дерев'яною маківкою і хрестом. З боку подвір'я до неї ведуть масивні металеві двері. Перекриття першого ярусу склепінчасті, верхнього ярусу - дерев'яні. Стіни завершені карнизом. У стінах першого ярусу раніше були амбразури для гармат. В другому ярусі - вісім вікон з напівкруглим завершенням - бійниці для гармат, які у випадку небезпеки можна було використовувати для стрілянини. Вікна другого ярусу і барабана довгий час були замуровані і відкриті лише в 1973 р. під час реставрації. Цинкова покрівля вежі пофарбована у зелений колір. Стовпчики і карнизи барабана, главка і хрест - позолочені.

Вежа виступає за мури і лише одна з її восьми граней стиснута мурами з обох боків. Вежа має виходи на бойові галереї.

Незважаючи на оборонне призначення, пірамідальна композиція надає вежі Кущника відчуття стрімкого руху вгору, що характерно для архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври.

У 1969-1973 рp. пам'ятку відреставрували – були укріплені стіни і склепіння, відновлені дерев'яні конструкції главки, перекриття, цегляна підлога на першому ярусі.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon