Вежа Івана Кущника

Вежа Івана Кущника побудована коштом І.Мазепи як сторожова вежа в 1698 р. разом з кам'яним муром і входить до системи фортифікаційних споруд монастиря. Назва її походить від церкви на честь Івана Кущника – патрона гетьмана І.Мазепи, яку збиралися облаштувати на другому ярусі вежі, але так і не відкрили.

Спочатку вежа була двох'ярусною. Верхній ярус надбудували під час реставрації в 1718-1727 рp. Нижній ярус призначався для оборони.

В даний час вежа Івана Кущника триярусна, цегляна, отинькована, восьмигранна в плані, завершенадекоративною дерев'яною маківкою і хрестом. З боку подвір'я до неї ведуть масивні металеві двері. Перекриття першого ярусу склепінчасті, верхнього ярусу - дерев'яні. Стіни завершені карнизом. У стінах першого ярусу раніше були амбразури для гармат. В другому ярусі - вісім вікон з напівкруглим завершенням - бійниці для гармат, які у випадку небезпеки можна було використовувати для стрілянини. Вікна другого ярусу і барабана довгий час були замуровані і відкриті лише в 1973 р. під час реставрації. Цинкова покрівля вежі пофарбована у зелений колір. Стовпчики і карнизи барабана, главка і хрест - позолочені.

Вежа виступає за мури і лише одна з її восьми граней стиснута мурами з обох боків. Вежа має виходи на бойові галереї.

Незважаючи на оборонне призначення, пірамідальна композиція надає вежі Кущника відчуття стрімкого руху вгору, що характерно для архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври.

У 1969-1973 рp. пам'ятку відреставрували – були укріплені стіни і склепіння, відновлені дерев'яні конструкції главки, перекриття, цегляна підлога на першому ярусі.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon