Культура як інструмент допомоги ветеранам: у Києві презентували план підтримки на 2025–2027 роки

У пресцентрі Українського кризового медіацентру відбулося публічне обговорення на тему “Відновлення ветеранів через культуру”. Захід ініційовано Міністерством культури та стратегічних комунікацій (МКСК) у співпраці з Міністерством у справах ветеранів. Учасники представили новий План заходів з підтримки ветеранів та членів їхніх сімей через культуру на 2025–2027 роки.

Документ передбачає розвиток програм психологічної реабілітації та соціальної адаптації ветеранів за допомогою культурних ініціатив. Одним зі спікерів зустрічі став гендиректор Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” Максим Остапенко. Він поділився досвідом реалізації програми “Духовне відновлення культурою”, започаткованої у 2023 році, яка реалізується спільно з @БФукраїнська лавра. Програма передбачає два ключових формати роботи:

  • Тривале перебування (7–10 днів). Учасники знайомляться з пам'ятками Лаври, беруть участь у молитовних заходах, майстер-класах та інших культурних активностях.
  • День військового у Лаврі. Протягом одного дня військовослужбовці можуть відвідати ключові об’єкти Лаври, поглибити своє розуміння української ідентичності та відчути підтримку.

“”Лавра стала першим культурним закладом, який системно впроваджує культурний компонент, інтегруючи до цього інші культурні інституції та міжнародний досвід. За півтора року програма охопила близько 1,5 тисячі військовослужбовців, а також капеланів, які несуть високі психологічні навантаження. Ми бачимо, наскільки суспільство змінюється стосовно них. Лавра – це місце, яке точно їх надихає”, – підкреслив Максим Остапенко .

Очільник Заповідника додав, що програма розширилася завдяки співпраці з благодійними фондами, українськими та міжнародними партнерами. Зокрема, підписано меморандум із Борнмутським університетом (Велика Британія), який впроваджує програму підтримки військових “Амфора”.

До обговорення долучилися й перша заступниця Комітету ВРУ з гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич, український продюсер та голова Асоціації “Дивись українське!” Андрій Різоль, голова ГО Спілка поранених військових України “Міцні 300” Андрій Кучер, перший заступник голови ГС Всеукраїнське військово-цивільне об’єднання “Бойове братерство України” Петро Скиба  директор Департаменту культури, туризму та релігій Сумської ОВА Юрій Гладенко.

Учасники заходу ухвалили необхідність інтеграції культури як інструмента психологічної та соціальної підтримки ветеранів. Спікери наголосили на важливості взаємодії держави, громадських організацій і культурних інституцій для створення дієвих та інклюзивних програм реабілітації.

Для перегляду повної версії публічного обговорення теми “Відновлення ветеранів через культуру” переходьте за посиланням.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon