Шедеври реставрації: у Лаврі відкрилася виставка “Відроджений всесвіт”
У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" розпочала роботу масштабна виставка "Відроджений всесвіт", присвячена 100-річчю Реставраційної майстерні Лаврського музею.
Увазі відвідувачів представлено понад 100 унікальних мистецьких творів XVII–XX століть, включно зі старовинними українськими іконами, хрестами, церковним начинням, літургійними тканинами та стародруками. Багато експонатів було представлено публіці вперше.
"Збереження національної спадщини в цей непростий для України час є одним із ключових завдань нашого Заповідника. Ми розуміємо, що від нашої роботи залежить, як культурні пам'ятки житимуть у майбутньому. І ця виставка – свідчення нашої наполегливої праці та результатів, які вдалося досягти нашим майстерним реставраторам", – підкреслив заступник гендиректора Заповідника з наукової роботи Костянтин Крайній.
На виставці також порушили питання сучасних викликів у галузі реставрації, особливо в умовах війни.
“Такі ювілейні дати, довкола яких ми об’єднуємося, є гарним приводом обговорити ті виклики, які стоять сьогодні перед реставраційною сферою. Це не лише величезна кількість експонатів, які потребують реставрації, а й потреба у професійних кадрах. Ці питання є вкрай актуальними, особливо в умовах, коли ворог знищує українську культурну спадщину”, — сказав перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Ростислав Карандєєв.
Під час виставки гості змогли побувати на кураторській екскурсії від заступниці начальника наукового відділу вивчення духовної культури Києво-Печерської лаври Ірини Шульц. Мистецтвознавиця детально розповіла про складні реставраційні процеси, їхню важливість для збереження культурної спадщини та специфіку роботи реставраторів у сучасних умовах.
"Кожен предмет, представлений на виставці, пройшов через руки наших фахівців, які зберегли його автентичність і повернули до життя. Реставраційна справа – це не просто наука, це місія, особливо зараз, коли ми втрачаємо не лише людей, але й історію через війну. Наше завдання – зробити все, щоб пам'ятки збереглися для майбутніх поколінь", - акцентувала начальниця відділу наукової реставрації та консервації рухомих памʼяток та експертизи Світлана Гага-Шереметьєва.
Під час заходу художників-реставраторів та меценатів нагородили медалями святого Архістратига Михаїла за заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та за жертовність і любов до України.
Виставка "Відроджений всесвіт" стала можливою завдяки підтримці Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Православної Церкви України, БФ "Українська Лавра" та Музею Шереметьєвих.
Виставка діятиме з 19 вересня щодня з 10:00 - 18:00.
Локація: Будинок намісника Києво-Печерської лаври (корпус № 1).