“Лавра Небесна”: на виставці в Музеї Києва можна побачити скарби з колекції Києво-Печерської обителі

Історія, краса та духовна сила національної святині - Києво-Печерської лаври - знайшла втілення в унікальних експонатах виставки “Лавра Небесна”, яку представлено в Музеї Києва. 

Центральне місце в експозиції займає однойменна ювелірна художня композиція Ірини Карпової. Свою Лавру Небесну авторка створила 20 років і вперше презентувала на широкий загал після тривалого періоду поневолення сакрального для українців місця московським патріархатом. Композиція символізує перемогу України в духовній сфері та віру у вільне майбутнє нашого народу.

Не меншу увагу привертають й старовинні експонати з фондів Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, що також представлені на виставці.

  • Хрест благословенний у срібній оправі, створений у 1744 році, був внеском до храму Успіння Києво-Печерської лаври від ієромонаха Венедикта. На ньому зображено Розп’яття, Бог Саваоф та Богоматір Печерська. 
  • Хрест благословенний в срібній оправі, виготовлений у 1736  році, зʼявився у тому ж храмі завдяки наміснику Васіану. На хресті зображені Розп’яття, Бог Саваоф, євангеліст Лука, Богоматір з немовлям, три євангелісти та святі. Благословенні хрести завжди мали величезне значення для очищення та піднесення душі.
  • Ікона “Преподобні Антоній та Феодосій Печерські”  XIX ст. зображує засновників Києво-Печерської обителі на тлі небесної блакиті. Цей образ є однією з найшанованіших святинь Успенського собору Києво-Печерської лаври.
  • Книга “Патерик Печерський”, випущена у лаврській типографії у 1661 році, являє собою першу друковану кириличну збірку оповідань про чудеса, що сталися в Києво-Печерській обителі. Книга прикрашена сюжетними гравюрами, серед яких виділяється гравюра Іллі, що зображує освячення церкви Успіння Богородиці.

В експозиції також можна побачити старовинні гравюри з Sigillum. Музей Шереметьєвих, ікони з колекції Музей Києва. Museum of Kyiv та приватних колекцій.

Виставка “Лавра Небесна” має стати місцем для багатовекторних рефлексій та обговорень значення святині як культурного осередку, пам’ятки архітектури та духовного центру. Кожен відвідувач зможе віднайти у цьому проєкті свої сенси.

Представлені тут експонати  демонструють не лише майстерність українських майстрів, а й духовну глибину та культурну спадщину Києво-Печерської лаври. Виставка працює згідно з графіком Музейно-виставкового центру, тож обирайте зручний для вас час, аби зануритися в історію та відчути велич і святість однієї з найдивовижніших памʼяток України.

Фото Антоніни Вишневської

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon