У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" урочисто відкрили барельєф на честь князя Костянтина Острозького

У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" урочисто відкрили барельєф на честь князя Костянтина Острозького – видатного українського державного, військового та церковного діяча, Великого гетьмана Литовського, ктитора Києво-Печерської лаври.

Подія відбулася за участі дипломатичних представництв Литви та Польщі, військових, почесних гостей. Ініціаторами та виконавцями проєкту виступили скульптори Борис Крилов, Олесь Сидорук та засновник ливарної майстерні Ігор Давидов. Консультант та куратор акції — Любомир Михайлина. Шрифт для барельєфа розробив відомий каліграф та шрифтар Олексій Чекаль.

Захід приурочено до знаменитої битви під Оршею. 8  вересня 1514  року об’єднане українсько-литовсько-польсько-білоруське військо на чолі із князем  Острозьким вщент розгромило багатотисячну армію московитів під орудою їхнього царя Василя  ІІІ.  

У межах заходу відбувся молебень за перемогу України під проводом отця Іоанна, за участі білоруського полку ім. Кастуся Калиновського у складі ЗСУ та військовослужбовців – учасників програми “Духовне відновлення культурою”. Барельєф князю Острозькому встановлено на північному фасаді Успенського собору.

Максим Остапенко, в.о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»
«Увічнення пам'яті князя Костянтина Острозького – це наш крок із вшанування справжніх українських героїв, а також нагадування нинішнім і майбутнім поколінням як будувати, любити, захищати державу, віру і водночас жити із величезною повагою до сусідів. Князь Острозький – унікальна особистість, яку шанують одразу чотири народи –  українці, білоруси, литовці  і поляки. І сьогоднішня подія – це ще один важливий крок увічнення пам'яті та повернення цього діяча нашому народу».

Вальдемарас Сарапінас, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Lietuvos ambasada Ukrainoje / Посольство Литви в Українi
«На жаль, ця жахлива війна та рашисти продовжують свою «чорну справу», намагаючись порушити наші плани, мрії та життя. Сьогодні, як і в часи Костянтина Острозького, імперська росія намагається завоювати Україну, але це їм не вдасться. Ми знаємо якими незламними є  Збройні сили України і  український народ. Повірте, Литва також була, є і завжди буде разом із вами»

Агнєшка Горальська, заступниця Надзвичайного і Поважного Посла Республіки Польща в Україні зачитала вітальне слово від Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство України у Польщі
“Ця подія – доказ того, що єдність перед спільним ворогом є запорукою  перемоги. Це має особливий вимір зараз, коли Європа і світ об'єднуються перед обличчям російської агресії в Україні, коли наші країни знову опинилися на першій лінії опору імперським намірам Москви”. 

Денис Прохоров, командир Білоруського полку ім. Кастуся Калиновського у складі ЗСУ:
«… наші народи змагалися пліч-о-пліч проти одного ворога. Часи минають, а ворог залишається, наші народи знову стоять разом за спільні ідеали”.

Захід відбувся за участі очільника Фонду Миколи Томенка “Рідна країна” та Благодійний Фонд "Українська Лавра" . Під час події троє бійців із  полку імені Калиновського отримали нагороди від ради Білоруської Народної Республіки за мужність під час виконання бойових завдань. До пам’ятної дати було презентовано планшетну виставку “Орша 1514” за ініціативи мецената Олексія Шереметьєва Sigillum. Музей Шереметьєвих

Історія тісної міжнародної співпраці Заповідника із литовськими партнерами щодо вшануванням династії князів Острозьких триває майже 10 років за ініаціативи  Робертаса Габуласа, голови Благодійного фонду «Корона Князів Острозьких», почесного консула Литовської Республіки в Луганській області. Коштом цієї організації подібні барельєфи вже встановлено у Литві і Польщі.

Співорганізаторами заходу став Центр білоруських комунікацій

Ведучий: Олег Топилко

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon