8 вересня 1514 року ⚔ БИТВА ПІД ОРШЕЮ

Понад пів тисячоліття тому великий гетьман Литовський Костянтин Острозький зупинив московську експансію на Захід. Це сталося у переможній битві під Оршею.

Історичний момент увічнив у шедеврі невідомий учасник тих подій та учень художника Лукаса Кранаха Старшого. Побачити одне з найкращих батальних полотен доби Відродження можна у Національний заповідник  Києво-Печерська лавра.

Хронологія подій:

  • Під час кампанії 1514 р. великий московський князь Василь ІІІ захоплює Смоленськ, його війська рушають до міста Орша  – важливого стратегічного пункту на перехресті торгових шляхів Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського (Литовсько-Руської держави). Московська дружина має у складі 80 тисяч, а за іншими даними – 50 тисяч вояків, та майже повністю сформована з кінноти. Назустріч їй виступає 35-тисячне військо Костянтина Острозького, де пропорційно представлені піхота, важка та легка кавалерія, артилерія. Цю армію становлять  українські та білоруські полки, польські загони, а також етнічні литовці, литовські татари та наймана сербська кіннота.
  • Московити укріплюються на лівому березі Дніпра, беруть під контроль переправи і чекають на активні дії супротивника. Проте, через численність ворога, наступ за класичною схемою не є  можливим. Острозький робить відчайдушний крок: вночі його армія зводить наплавні мости із дерев’яних діжок. Ними переправляють артилерію та піхоту, кіннота переходить річку вбрід.
  • Уранці 8 вересня Костянтин Острозький завдає супротивнику несподіваний удар. У центрі воєначальник розміщує кращі сили й артилерію, на лівому фланзі – польську кавалерію, а сам очолює правий фланг, в тилу якого роблять засідку. У розпалі бою, удавано відступивши, полководець заманює ворожу кінноту під залп гармат, відтак із засідки у прибережному лісі вдарив резервний загін. Довершує розгром московської армії атака польських гусарів. Московити втрачають 30 тисяч вояків, один із їхніх командувачів – боярин Іван Челяднін та 8 воєвод опиняються в полоні, захоплено значні трофеї. Втрати із боку Острозького не перевищують 4 тисяч воїнів.

Оршанська битва мала значний міжнародний резонанс. Донині вона є прикладом геніальної військової стратегії та звитяги. Зараз українці знову протистоять численній армії агресора, і Перемога неодмінно буде за нами! Адже наші воїни найкращі, ми боремося за власну свободу та маємо світову підтримку у цій битві! Слава Україні!

Репродукцію картини XVI ст. «Битва під Оршею» – одного з найкращих батальних полотен доби Відродження і інші експонати можна побачити на виставці «Князі Острозькі: європейський вимір української історії" у Заповіднику.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon