Православне джерело духовних знань

22 вересня о 15.00 в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбудеться відкриття виставки «Православне джерело духовних знань».

Нинішнього року ми святкуємо 400-річний ювілей Київських духовних шкіл, які є спадкоємцями духовно-освітньої традиції, що сягає початку XVII ст.

14 жовтня 1615 р. в Києві було засновано Богоявленський монастир і школа для дітей всіх станів. У школі вивчали початки православного віровчення, слов’янську, польську, грецьку та латинську мови, основи риторики.Подальший розвиток Київської школи пов’язаний з ім’ям святителя Петра Могили, який 1632 р.домігся об’єднання Братської школи зі школою, яка діяла в Києво-Печерському монастирі. Так на теренах України з’явився перший вищий навчальний заклад, що на століття став основним осередком православної богословської освіти. Тут отримували освіту не тільки відомі церковні діячі, але й представники української дворянської аристократії та козацької старшини. Звідси вийшли видатні місіонери, філософи і богослови. За чотири століття неодноразово змінювалися назва навчального закладу, місце його перебування, зміст навчання, однак завжди Київські духовні школи усвідомлювали внутрішню єдність освітньої традиції.

Виставка «Православне джерело духовних знань», яка розмістилася у виставковій залі Успенського собору Києво-Печерської лаври, має за мету висвітлити найбільш визначні етапи історії Київських духовних шкіл – від початку XVII ст. і до сьогодення. Особлива увага при цьому зосереджена на особистостях, завдяки яким Київська академія стала справжнім взірцем православної освіти.

Організаторами виставки виступають Київська духовна академія і семінарія, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник та благодійний фонд «Києво-Печерська Лавра»

На виставці представлено близько 100 оригінальних експонатів XVII–ХХ ст. з фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а також з колекцій Церковно-археологічного кабінету Київської духовної академії та Музею «Православна Україна». Серед експонатів – хрест, яким 1620 р. Патріарх Єрусалимський Феофан благословив Київське братство та напрестольне Євангеліє в срібному окладі, що знаходилися в Богоявленському соборі Києво-Братського монастиря. На виставці експонуються оригінальні грамоти XVIII ст. київських митрополитів, видання викладачів та вихованців Академії ХІХ – початку ХХ ст., рідкісні документи і фотографії, кілька списків Братської ікони Божої Матері, а також нова академічна святиня – ікона Собору святих Київської духовної академії, освячена в листопаді 2012 р.

Місце проведення виставки: Успенський собор Києво-Печерської лаври

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon