Цифрова допомога від Чехії: у Лаврі обговорили реалізацію проєкту ARK III

Вже восени розпочнеться активна фаза співпраці між Національним заповідником “Києво-Печерська лавра” та Міністерством культури Чеської республіки й Національним музеєм Чехії у рамках міжнародного проєкту ARK III. Саме Заповідник має стати ключовою установою, яка отримає мобільну лабораторію для цифрового сканування музейних предметів та архітектурних об’єктів.

Продовження цієї співпраці в межах ініціативи обговорили під час робочої зустрічі представник чеського Фонду родини Карела Комарека (KKFF) Любош Веселий та в.о. генерального директора Заповідника Світлана Котляревська.

Лабораторія являє собою мікроавтобус зі знімним обладнанням, що може доставляти устаткування просто до памʼяток та артефактів, які потребують оцифрування не тільки на території Лаври, а й в загрожених регіонах України. Тож процес відбуватиметься без ризику для оригіналів. 

Лабораторію закуплять коштом чеських донорів та Фонду родини Карела Комарека, а сам проєкт реалізується у межах міжнародної ініціативи ARK III, спрямованої на збереження української культурної спадщини в умовах війни.

“Ми хочемо допомогти Лаврі та всім українським музеям і пам’яткам, які опинилися під загрозою. Культура – це серце народу, і якщо вона збережеться, збережеться і народ. Саме тому проєкт ARK III має для нас таке велике значення”, – підкреслив Любош Веселий.

Світлана Котляревська акцентувала, що співпраця з чеськими партнерами має для Заповідника особливе значення.

“Ми щиро вдячні чеській стороні за турботу про нашу культурну спадщину. Для нас надзвичайно цінно, що Чехія є нашим постійним партнером і глибоко усвідомлює важливість української культурної спадщини для загальноєвропейської політики та культурної єдності європейської спільноти”, – наголосила в. о. гендиректора Заповідника Світлана Котляревська.

Нагадаємо, що ініціативу ARK III було запущено у вересні 2024 року у Львові. Проєкт охоплює музеї, бібліотеки та заповідники по всій Україні. Він передбачає створення мобільних лабораторій, які дозволяють оцифровувати все – від старовинних манускриптів до архітектурних пам’яток.

Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” є базовою інституцією проєкту ARK III в рамках якого, планують проводити навчання для українських фахівців, які працюватимуть з цією технологією.

Наприкінці зустрічі поважний гість мав можливість ознайомитися з виставкою “Відроджений всесвіт“ у супроводі провідного лектора-екскурсовода екскурсбюро Лавра Печерська Юлії Юрченко.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon