«Печерські цікавинки»

Чи відомо вам, що у жіночому Вознесенському монастирі, який стояв на землі Києво-Печерської лаври і був у духовному підпорядкуванні печерського архімандрита, близько 25 років ігуменствувала мати гетьмана Івана Мазепи – в чернецтві Марія Магдалена?

Там вона і померла наприкінці 1707 р. Її постать овіяна легендами. Часто за прижиттєвий образ Марії Магдалени Мазепиної видають портрет невідомої з Національного музею у Кракові.

Цей портрет, разом з іншими, було подаровано художній галереї 1906 р. Дарувальник писав, що то є портрети якихось невідомих дружин української старшини. Спочатку його записали як «образ Магдалени з Войнаровських Мазеп», згодом польська дослідниця без переконливих доказів припустила, що це мати гетьмана І. Мазепи.

Запит на візуалізацію такої знаної особистості був занадто великим, тож спокуслива версія набула популярності. Вже потім, придивившись до одягу панянки й зображення Милятинського Розп’яття, що було визнане чудотворним лише 1755 р., дійшли висновку про пізніший час створення цього портрету.

Ольга Крайня

 

Підписи до ілюстрацій:
Іл. 1. НЕ «портрет матері Івана Мазепи» – портрет невідомої з експозиції Національного музею Кракова
Іл. 2. Документ 1665 р. із записом імені матері гетьмана до чернецтва як «урожонної панни Маріанни Мокієвської» за чоловіком – «Адамової Мазепиної Підчашиної Чернігівської» (ЦДІАК України, ф. 28, спр. 103)
Іл. 3. Підпис ігумені Марії Магдалени Мазепиної з документа 1701 р., що вважають власноручним (Киевская старина. 1898. № 3)

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon