Захід на території церкви Спаса на Берестові

04 липня 2019 року на території церкви Спаса на Берестові Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (корп. № 84) відбулося науково-практичне заняття, проведене науковцями Заповідника. Його метою було ознайомлення співробітників Заповідника з виконанням реставраційно-консерваційних робіт у храмі та навколо нього, з результатами археологічного нагляду за земляними роботами, з історією та перспективами реставрації стінопису церкви.

Церква Спаса на Берестові – пам’ятка архітектури національного значення початку XII ст., яка хоча розташована поза межами монастирських мурів Києво-Печерської лаври, але є частиною історико-архітектурного ансамблю Заповідника.

Начальник відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт Анатолій Овчар розповів про реставраційно-консерваційні роботи на об’єкті, які проводили протягом 2012–2014 та 2017–2019 років, зокрема обстеження та реставрацію ікон барабанів куполів церкви. Він проінформував про облаштування систем блискавкозахисту та сніготанення, про відреставровані металеві вікна та ґрати, про завершення робіт з гідроізоляції фундаментів та про заміну та оновлення внутрішніх електричних мереж. Зазначив, що на прилеглій до пам’ятки території тривають роботи з благоустрою, зокрема, влаштовано (частково) дренажну систему та зливову каналізацію.

Завідувач науково-дослідного сектору археології науково-дослідного відділу історії та археології, кандидат історичних наук Сергій Тараненко ознайомив з археологічними дослідженнями, які проводили під час реставрації пам’ятки. Одним з основних об’єктів дослідження є некрополь церкви Спаса на Берестові, де виявлено понад 421 поховання XV–XIX століть різного ступеня збереженості. У процесі досліджень було зафіксовано культурні шари від IX століття до н.е. до XIX століття н.е.

Начальник науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини, кандидат мистецтвознавства Аліна Кондратюк звернула увагу присутніх на унікальні фрески ХІІ та XVII століть та більш пізні розписи, розповіла про плани їх реставрації. За сприятливих умов вказані роботи розпочнуть навесні 2020 року.

Реконструкція церкви Спаса на Берестові – це меценатський проект, замовником якого є ГО «Андріївська-Пейзажна ініціатива», що втілюють в життя за підтримки Міністерства культури України та КМДА. Унікальну пам’ятку реставрують за кошти мецената – В’ячеслава Москалевського, реставраційні роботи розпочали у червні 2017 року.

Під час заходу доповідачі відповідали на численні питання аудиторії, що свідчить про актуальність і своєчасність проведеного заняття.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon