Тисячоліття європейської історії та культури: світові дипломати у Лаврі засвідчили підтримку Україні
У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” відбувся урочистий захід з нагоди 70-річчя вступу України до ЮНЕСКО, який об'єднав дипломатів та представників міжнародних місій. Зустріч під назвою “1000-ліття європейської історії та культури” підкреслила значущість української культурної спадщини у світовому просторі.
Зараз, коли у нашій країні триває війна, Лавра відіграє надзвичайно важливу роль у процесі захисту духовності та культури. У цьому нам сприяють посольства Австрії, Болгарії, Вірменії, Данії, Індії, Ірландії, Кіпру, Південної Кореї, Литви, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Фінляндії, Чехії, Швеції та Японії. Вони приділили особливу увагу заходу й висловили підтримку Україні та її зусиллям у збереженні культурної спадщини.
“Лавра є одним з ключових елементів та основним бастіоном духовної війни проти так званого “русского міра” і так званого патріарха Кирила. Лавра у цій війні відіграє ключову роль як тисячолітня українська національна святиня, яку росія намагалася знищити або підпорядкувати своїм жахливим інтересам”, - акцентував гендиректор Заповідника Максим Остапенко.
Києво-Печерська лавра, що є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО, зараз переживає новий етап духовного відродження та переосмислення. Учасники самі переконались у цьому під час екскурсії Лаврою. Також у межах заходу відбулася презентація та дискусія з поважними гостями.
“Цьогоріч ми відзначаємо 70-річчя вступу України до ЮНЕСКО. Це ювілей не просто організації, а великого міжнародного руху збереження культурної спадщини. Всі ці процеси відбуваються завдяки людям, які, зокрема, долучені до процесів ЮНЕСКО у світі. Це також і ми з вами”, - наголосив у вітальному слові т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
Україна взаємодіє зі світовою організацією через конвенції 1972 року та 1954 року. Це дозволяє нам вносити об'єкти культурної спадщини до Всесвітнього переліку об'єктів ЮНЕСКО.
“На сьогодні, враховуючи російську агресію, Україна як член комітету Всесвітньої спадщини ініціювала позачергове засідання, і ми мали можливість внести до переліку посиленого захисту 25 обʼєктів культурної спадщини. Це є дуже важливим рішенням, адже ЮНЕСКО тепер дбає про їхній особливий захист”, - підкреслила заступниця начальника секретаріату Національної комісії у справах ЮНЕСКО Олена Штепа.
Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Православної церкви України, Архімандрит Авраамій зауважив, що Україні необхідна підтримка на міжнародному рівні, щоби захистити наші святині від пекельного вогню війни.
«Позаяк ми святкуємо 70-річчя членства України в ЮНЕСКО, дуже символічно бути тут, на першому українському об'єкті, який внесений до Списку всесвітньої спадщини: «Київ: Собор святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра». Через нинішню війну з вересня 2023 року цей об'єкт внесено до списку Всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою, — і це підкреслює серйозну стурбованість щодо ризиків для цього унікального та цінного об'єкту. Це рішення свідчить про загрози, що постають перед українською спадщиною, та про нагальну потребу захистити та зберегти цей і багато інших об'єктів по всій країні»,- підкреслила Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі.
Подія стала яскравим підтвердженням того, що міжнародна спільнота стоїть поряд з Україною у цей складний час. Разом із нашими партнерами ми зможемо не лише зберегти нашу культурну спадщину, а й зміцнити національну ідентичність та духовну єдність.