Ікона прп. Устиліана: два святих у одному образі

Сьогодні у рубриці «Духовна культура» ми пропонуємо до вашої уваги публікацію, присвячену оригінальній пам’ятці іконопису з колекції Заповідника – іконі «Прп. Устиліан» (КПЛ-Ж-2058).

На іконі зображено святого із сповитим немовлям у руках, який навколішки молиться перед образом Богородиці. Хатні ікони та хромолітографії з цим сюжетом було поширено у багатьох регіонах України. За часів великої дитячої смертності люди бажали мати вдома образ святого цілителя і покровителя немовлят. Така ікона з написом «Святий Іустиніанъ молится о детяхъ ,/ О возрасте их и о многихъ летехъ» містилася у Києво-Братському монастирі на Подолі.

Композиційну схему зображення – колона з завісою і столик з іконою, запозичено з барокових портретів. Пам’ятку з колекції Заповідника вирізняють декоративні деталі – круглий столик замість аналоя, подібна до настільного люстерка оправа ікони Богородиці, фігурно вирізане покриття підлоги. У кольоровій гамі наявні синій, оливково-зелені і вохристо-брунатні кольори.

Ім’я Устиліан, що надписано на іконі з колекції Заповідника, ніби поєднує двох святих – Іуліана, єпископа Кеноманійського (І ст.), і прп. Стиліана Пафлагонського (VI ст.). Обидва зверталися до Бога у молитві за дітей і отримували ласку їхнього зцілення і повернення до життя. Житіє «святого отця нашого Іуліана» свт. Димитрій Ростовський, переклавши із західного видання «Acta Sanctorium» (Акти святих), додав до укладених ним Четій Міней під датою 13 липня. Святий Іуліан був першим єпископом у м. Ценоман (тепер м. Лє-Ман у Франції). Відлюдника Стиліана із Пафлагонії на півночі Малої Азії особливо вшановують як покровителя малюків у Греції та на Кіпрі (пам’ять 9 грудня).

 

Підготувала Олена Лопухіна, с.н.с,.

науково-дослідний відділ

вивчення мистецької спадщини

Ілюстрація

 

Ікона «Прп. Устиліан». ХІХ ст. Дерево, олія. 40,0×30,0 см. КПЛ-Ж-2058

 

YouTube icon
Facebook icon