Пропонуємо до вашої уваги фотопроєкт «На згадку про Києво-Печерську лавру»

Цього разу представляємо добірку фотографій «Військові в Лаврі».

У фондовій колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника зберігається чимало фотографій, на яких зображені військові – групами або окремо, деякі – разом зі своїми родинами. На знімках немає точних дат, та неважко здогадатися, у зв’язку з якою подією робили їх «на довгу пам’ять». Рівно 106 років тому, 28 липня 1914 року, розпочалася Перша світова війна. За три дні, 1 серпня, в неї вступила й Російська імперія. Майже вся Європа переживала патріотичний угар, кожна з протиборчих сторін була впевнена у швидкій і легкій перемозі. На обличчях військових та їхніх рідних не можна побачити ані розгубленості, ані непокою. Ніхто з них не міг передбачити, що війна з Німеччиною та Австро-Угорщиною невдовзі перетвориться для них у війну громадянську, по завершенні якої ті, хто залишиться в живих, опиняться в зовсім інших соціально-політичних реаліях більшовицької диктатури.

Невідомо, як склалися долі військових, що зображені на фотографіях, чи багато з них залишилися після війні живими. Можливо, хтось опинився на еміграції, хтось цілком прилаштувався до нового життя, а ті, що повернулися з фронту скаліченими, могли навіть оселитися в організованому більшовицькою владою на території Києво-Печерської лаври Інвалідному містечку.

Світова війна безпосередньо торкнулася і Печерської обителі. До лав діючої армії відправилося понад 300 лаврських послушників, 20 ієромонахів відрядили на фронт для виконання пастирських обов’язків. Лаврська лікарня була переобладнана під військовий шпиталь, а в Китаївській пустині заснували притулок для дітей-сиріт. Значна кількість лаврських коштів у добровільно-примусовому порядку йшла на військові потреби. Але ще суворіші випробування чекали на монастир у недалекому майбутньому...

Наступного тижня в проєкті «На згадку про Києво-Печерську лавру» ви зможете побачити старовинні фотографії з серії «За мурами Лаври».

Відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше…

#музейзафіліжанкоюкави, #museumcoffeebreak, #museumteabreak, #MuseumFromHome

YouTube icon
Facebook icon