Музична літургія: у Лаврі прозвучали твори видатного композитора Арво Пярта
У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” пролунали твори видатного естонського композитора Арво Пярта у виконанні камерного хору “SINE NOMINE” та камерного оркестру „Liatoshynskyi capella”. Символічно, що місцем для виконання дивовижних мелодій стала Трапезна церква Прпп. Антонія та Феодосія Печерських.
“У перші візити в Україну, Арво Пярт вподобав Софіївський собор та нашу Лавру. Особливо Трапезний храм. Для мене було важливо в одному із цих храмів виконати твори сучасного класика”, - акцентував диригент Назарій Тарасенко.
“Києво-Печерська лавра за свою тисячолітню історію завжди була не лише потужним релігійним центром, а й осередком просвітництва та культурно-мистецького розвитку. І тому для нас дуже важливо підтримувати та заохочувати українських митців, композиторів, диригентів продовжувати цю традицію та відкривати для суспільства ці виміри української Лаври”, - наголосив гендиректор Заповідника Максим Остапенко.
Камерний хор “SINE NOMINE” виконав твори “Missa syllabica”, “Sieben Magnificat-Antiphonen”, “Berliner Messe” та премʼєрну для України композиції “O Holy father Nicholas”. Програма, за задумом Назарія Тарасенко, складалася таким чином, щоби слухачі відчули як саме ускладнювалася техніка Арво Пярта “tintinnabuli” (“дзвіночки”). Цей стиль є власним винаходом багаторазового володаря премії Греммі та одного з найбільш виконуваних композиторів сучасності.
Весь секрет “tintinnabuli”, за словами Пярта, полягає у двох лініях. “Одна лінія - це те, хто ми є, а інша - той, хто нас тримає і піклується про нас. Іноді я кажу, що мелодична лінія – це наша реальність, наші гріхи. Але інша лінія – прощення гріхів”, - пояснював геніальний автор.
Твори Арво Пярта, за твердженням самого композитора, мають літургійну функцію.
Під час виконання у стінах Трапезного храму музичні композиції сповнилися особливої духовної сили. Гармонія музики та сакрального простору створила неповторну атмосферу, де кожен звук резонував із давньою історією Лаври. Це поєднання зробило концерт незабутнім духовним переживанням для всіх слухачів.
Мистецький проєкт став можливим завдяки підтримці Посольства Естонської Республіки в Україні та зокрема Надзвичайного та Повноважного посла Анеллі Кольк.