ЗБРОЯ ТА ОБЛАДУНКИ на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» за історико-археологічними даними

Пакет першої медичної допомоги армії США

Під час проведення у 2018–2019 рр. науково-рятівних археологічних досліджень на пам’ятці архітектури національного значення “Церква Спаса на Берестові” (керівники – к.і.н. Сергій Тараненко і к.і.н. Всеволод  Івакін), серед  численних археологічних знахідок трапилася така, що вибивалася з контексту давньоруської та середньовічної історії цієї пам’ятки і стала цілковитою несподіванкою. Деформована металева пластина з написами, що ледь проглядалися, після реставрації виявилася верхньою частиною контейнера американського пакета першої медичної допомоги часів Першої світової війни (іл. 1). Якщо залучити аналогії, текст на ній  читаємо так: “FIRST AID PACKET U.S. ARMY/ CONTRACT MAY 1918/ BAUER & BLACK/ CHICAGO USA/ TO OPEN – PULL RING/ PATENT APLIED FOR”. Тобто, це пакет першої медичної допомоги армії США 1918 р., виготовлений чиказькою фірмою “Бауер і Блек”, який відкривався за допомогою спеціального кільця, що висмикувалося (іл. 2).

Такі медичні пакети використовували збройні сили США ще до початку Великої війни. Розроблені у 1904 р., вони постачалися до війська в герметичному латунному футлярі для захисту перев’язувальних матеріалів від газових атак і забезпечення їх стерильності. Їх носили запечатаними у маленькому латунному контейнері в солдатській сумці, прикріпленій до пістолета чи патронташа. Це була тогочасна польова аптечка, яка зазвичай складалася з двох окремих стерильних марлевих льняних бинтів-бандажів для перев’язки, запакованих у цупкий папір, двох булавок та інструкції з їх використання у разі отримання одного чи кількох поранень (іл. 3, 4). Протягом Першої світової вони продукувалися величезними партіями, а згодом масово поставлялися як для білогвардійської, так і для більшовицької армій. Тому такі знахідки на наших теренах не є надто рідкісними. Герметичний футляр, виготовлений з латуні або олова, складався із двох спаяних половинок і мав розміри 25×100×55-60 мм (Іл. 5). Цікаво, що подібні, але дещо модифіковані за складом аптечки використовували й під час Другої світової війни (іл. 6).

Компанію, що їх випускала, “Bauer & Black, Inc.”, зі штаб-квартирою в м. Чикаго, штат Іллінойс, заснували 1893 р. Луїс Бауер, його сини Олександр (Алек) і Густав, а також Стівен Блек. Компанія спеціалізувалася на виготовленні перев’язувальних матеріалів, пластирів, суспензоріїв, протекторів та іншого хірургічного приладдя (іл. 7). У 1901 р. відкрилася її перша нью-йоркська філія на Голд-стріт, а потім ще кілька – у центрі Нью-Йорка. Луїс Бауер (1840–1909) народився у Німеччині, 1866 р. іммігрував до США і спочатку заробляв роздрібною торгівлею у Міннесоті. Він фігурував у переписі населення США 1880 р.: жив у Чатфілд-Віллідж, штат Міннесота, з дружиною і 7-ма дітьми. Потім переїхав у Чикаго і почав випускати хірургічне приладдя. Один з його старших синів – Олександр (1862–1944) на момент  смерті був головою правління компанії “Kendall”, яка у 1928 р. придбала “Bauer & Black”. 1976 р. остання перейшла до “Becton-Dickinson Company”, а з 2009 р. є підрозділом компанії “3M”. “Bauer & Black” і досі випускає медичну продукцію.

Такі знахідки підкреслюють важливість проведення археологічних досліджень на території заповідника. Немає нецікавих історичних періодів, адже все це –  історія  України!

 

Ілюстрації

Іл. 1. Частина контейнера американського пакета першої медичної допомоги, знайдена на території церкви Спаса на Берестові (інв. № 44): до (1) і після (2) реставрації

Іл. 2. Пакет першої допомоги армії США 1918 р., виготовлений чиказькою фірмою  “Bauer & Black”

Іл. 3-4. Вміст пакета першої допомоги часів Першої світової війни

Іл. 5. Пакет першої медичної допомоги з Музейної колекції сера Генрі Велкома, Музей науки (Лондон)

Іл. 6. Сторінки з видання про першу медичну допомогу для солдат (Вашингтон, 1943 р.)

Іл. 7. Рекламний плакат та зразки продукції компанії “Bauer & Black”

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon