Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!

Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!

До вашої уваги! Унікальні пам’ятки Музейного фонду України!

В Україні ХVІІ – початку ХХ століть широкої популярності як шийні жіночі прикраси набули дукачі. Термін дукач походить від назви європейських золотих монет-дукатів, що тривалий час були у грошовому обігу на українських землях. Ці нагрудні світсько-релігійні прикраси, що являли собою медальйони з вушками для підвішування, виготовляли із золота, срібла або мідних сплавів. Медальйонами слугували як карбовані або литі образки з релігійними сюжетами, так і монети, релігійні медалі та їхні репліки. З другої половини ХVІІІ ст. підвіски часто оправляли рамкою з крученого дроту, вушко оздоблювали прикрасою у вигляді брошки – т.зв. бантом. Власне дукач був найкоштовнішою складовою у комплексі українських традиційних жіночих прикрас.

 Вивченням цього явища української культури на прикладі дукачів із колекції Заповідника займався колишній головний зберігач його фондів Григорій Полюшко. Ця збірка представлена прикрасами, виготовленими у різний час у різних місцевостях Лівобережжя. Серед них є пам’ятки, що потрапили до нас із Церковно-археологічного, Ніжинського музеїв та Софії Київської.

Ці предмети нещодавно відреставрували художники-реставратори Заповідника Наталія Онопрієнко та Віталій Курлов, і вони були на експонуванні у Національному музеї історії України. Деякі з дукачів пропонуємо до Вашої уваги, а саме:

  1. Дукач. Друга половина ХVІІІ ст. Срібло, карбування, плетіння, лютування, позолота, блакитне скло, d медальйона 54,0 мм. На аверсі зображено сцену «Обрізання Христа», на реверсі – «Хрещення» (відтворення західноєвропейської хрестильної медалі). КПЛ-М-5158.
  2. Дукач. Початок ХІХ ст. Некоштовний метал, карбування, прорізання, плетіння, лютування, позолота, червоне скло, d медальйона 47,0 мм. На аверсі зображено сцену «Воскресіння», на реверсі – «Благовіщення». КПЛ-М-10743.
  3. Дукач. Друга половина ХVІІІ ст. Некоштовний метал, карбування, плетіння, лютування, позолота, червоне скло, d медальйона 62,0 мм. На аверсі зображено сцену «Благовіщення», на реверсі – жіночий профіль. КПЛ-М-10738.

 

Залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави

#stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteabreak

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon