Комітет всесвітньої спадщини розглянув стан збереження об’єкта «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра» під час 44–ї сесії у Китаї

22 липня 2021 року Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО схвалив проект рішення 44 СОМ 7В.59 щодо стану збереження Києво-Печерської лаври та Собору Святої Софії, що входять до Списку всесвітньої спадщини під спільною назвою - «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра».

Комітет відзначає зусилля держави України, направлені на збереження всесвітньої спадщини, а також позитивні кроки, що були зроблені для забезпечення виконання рекомендацій попередніх рішень Комітету та реактивних моніторингових місій по київському об’єкту. Загальний стан збереження об’єкта визначається як задовільний, прямих загроз його визначній універсальній цінності не було виявлено. Наступного разу стан збереження об’єкта буде розглядатися у 2023 році.

Разом з цим, 28 липня Комітет розгляне рішення щодо схвалення оновлених меж і режимів буферної зони об’єкта «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра», яке також входить до Порядку денного сесії.

Довідково: 44-а сесія Комітету, на якій питання світових культурних і природних пам’яток вперше розглядаються в режимі онлайн, розпочалася 16 липня у місті Фучжоу (Китайська Народна Республіка).

Цього року сесія проходить у розширеному форматі, оскільки минулорічна була перенесена через пандемію COVID-19. Комітет, до складу якого входить 21 країна, розгляне стан збереження 255 об’єктів зі Списку всесвітньої спадщини, з них 53 об’єкта внесені до Списку всесвітньої спадщини під загрозою.

Генеральний директор ЮНЕСКО, пані Одрі Азуле, під час свого виступу на урочистому відкритті 44-ї сесії зазначила, що напередодні 50-ї річниці Конвенції про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини 1972 року сесія дає можливість «з широкого відкритими очима» оцінити процеси, пов’язані з імплементацією Конвенції, починаючи від включення нових об’єктів до Списку, і завершуючи впливом Конвенції на місцеве населення.

Сесію відкрив Президент Китайської Народної Республіки, Сі Цзіньпін, наголосивши на колективній відповідальності за наше спільне надбання.

Ще однією важливою подією 44-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини стало прийняття Фучжоуської декларації 18 липня, що закликає до більш тісної міжнародної співпраці в рамках багатостороннього підходу, що включає, зокрема, спільне вирішення проблем зміни клімату.

В декларації зазначається, що всесвітня спадщина робить позитивний внесок у взаємообмін і навчання між цивілізаціями, а також забезпечення миру і сталого розвитку у всьому світі.

За результатами перших днів роботи Комітету Національний парк Салонга у Демократичній республіці Конго було перенесено зі Списку всесвітньої спадщини під загрозою до основного Списку, в той час як британське портове місто Ліверпуль було виключено зі Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Сесія триватиме до 31 липня.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon