Сторінки історії: 27 серпня – день освячення Церкви Успіння Пресвятої Богородиці

27 серпня 1089 (14 серпня 6597) року була освячена Церква Успіння Пресвятої Богородиці Києво-Печерської лаври. Освячення храму відбулося напередодні свята Успіння, про що розповідає Києво-Печерський патерик у розділі «Сказання о святом жертовнику і об освяченні тої великої церкви Божої матері». Один із авторів Києво-Печерського патерика Симон оповідає, що перед освяченням і під час освячення церкви відбулися дивні події, свідками яких стали печерські ченці і тодішній ігумен монастиря Іоанн.

У обителі Печерський не знайшлося кам’яної плити для спорудження жертовника. Довго ченці розшукували того, хто міг би зробити жертовник кам’яний, і не знайшли жодного майстра, тоді зробили дерев’яну дошку і поклали її. Але ігумен Іоанн не хотів, щоб у такій великій церкві був дерев’яний вівтар, і тому відкладав освячення храму та перебував у великій печалі. Через кілька днів увійшли ченці до церкви за звичаєм на вечірню і побачили, що у вівтарній огорожі лежить кам’яна плита і підпори для жертовника. Вони негайно повідомили настоятеля. Ігумен Іоанн хвалив Бога і повелів здійснити освячення.

Патерик розповідає, що посланці Печерського монастиря довго розшукували, звідки і ким перенесена була ця плита і як до церкви внесена, коли храм був замкнений? Але не змогли знайти того, хто міг це зробити. Згодом печерські ченці прийшли до висновку, що кам’яну плиту для жертовника переніс сам Господь.

На другий день прийшли на чин освячення церкви з митрополитом Київським Іоанном єпископи: Іоанн Чернігівський і Ісайя Ростовський, Лука Білгородський і Антоній Юр’ївський, хоч ніким не були звані. І запитав їх митрополит: «Чому прийшли ви, коли вас не кликали?» і відповіли єпископи: «Владико, посланець від тебе сказав нам, що чотирнадцятого серпня буде освячення церкви Печерської, і ми всі повинні бути з тобою на літургії. Ми не сміли не послухатися твого слова, і ось ми тут». Антоній же, єпископ Юр'ївський, сказав: «Я був хворий, і ось цієї ночі увійшов чернець до мене і сказав мені: «Завтра освячується церква Печерська, будь там». І тільки що почув я це, як відразу одужав, і ось я тут за наказом твоїм». Тоді митрополит Іоанн звів руки до неба і промовив: «Пресвята Богородиця! Як на Успіння своє ти з усіх кінців всесвіту зібрала апостолів, в честь свого поховання, так і нині, на освячення своєї церкви, скликала ти їх намісників, наших на співслужіння!».

Зараз собор Успіння Пресвятої Богородиці Києво-Печерської лаври є однією із головних святинь України.

YouTube icon
Facebook icon