В Лаврі обговорили роль чернецтва у формуванні сучасної України

Осмислення ролі чернецтва у сучасному світі, пошук нових форм служіння та діалог між духовенством, науковцями й державою - саме ці теми стали ключовими для учасників семінару “Перші Паїсіанські читання”, що відбувся в лекторії при Микільській церкві.

Форум чернецтва зібрав у Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” духовенство, науковців, дослідників та представників монастирів, щоб у форматі живого діалогу обговорити не лише історію, а й про майбутнє чернечого життя в Україні.

«Мета нашого семінару - не просто говорити про чернецтво, а в процесі спільної розмови знаходити нові ідеї. Адже саме в таких дискусіях народжуються відповіді на питання як зберегти традицію, але зробити її відкритою для молоді, ветеранів, людей, які шукають духовного шляху, - зазначив митрополит Полтавський і Кременчуцький Федір.

Семінар назвали на честь Паїсія Величковського - постаті, яка поєднала українську духовну традицію з православним світом. Паїсій народився в Полтаві, і, навіть проживши більшу частину життя за межами України, завжди підкреслював своє походження, підписуючись як “родини з Полтавських”.

Під час заходу пролунали доповіді про життєвий шлях преподобного Паїсія Величковського та відроджену ним класичну спільно-житну чернечу традицію, про досвід паломництв за маршрутом “Шлях святого Антонія”, відмінності між сучасною грецькою та пострадянською чернечими традиціями, а також про вплив монашого способу життя на мирян та про те, як сьогодні варто говорити зі світом про святих.

Локація для форуму також має символічне значення, адже саме тут розпочався чернечий шлях преподобного Паїсія. У сучасному контексті Лавра є простором, що сформував нашу ідентичність, Україну як державу та українців як націю. Саме тому потрібно переосмислити, чому московитом вдалося на 300 років духовно окупувати нашу національну святиню, щоби більше історія не повторилася.

“Духовне вивільнення, пошук перспективи майбутнього є основною задачею для цієї синергії між державою і церквою, між заповідником і монастирем. Це дуже важливо для подальшого формування України у тій боротьбі, яка зараз триває. Зараз існує величезний запит у суспільстві на стратегічне мислення. І те, що ви робите зараз, згадуючи видатних діячів нашої культури, духовності - це внесок в це стратегічне мислення”, - зазначив гендиректор Заповідника Максим Остапенко.

Організувати семінар вдалося завдяки спільним зусиллям Синодального управління у справах молоді, Синодальної комісії у справах монастирів та чернецтва, чоловічого монастиря Києво-Печерської лаври ПЦУ, Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” та середовища мислення та дієвості

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon