До Дня Конституції України!

 Видатні державотворці козацької доби у памятках Національного Києво-Печерського історико-культурного Заповідника!

Дорогі друзі! Щиро вітаємо вас із державним святом!

Серед видатних державотворців козацької доби вирізняється постать гетьмана Івана Мазепи, який був покровителем і ктитором Києво-Печерської лаври. Гербом гетьмана прикрашено церкву над Економічною брамою, що присвячена Всім Святим. Одночасно з нею наприкінці XVII ст. коштом Івана Мазепи було збудовано церкву-башту як складову фортечних мурів, освячену на честь прп. Онуфрія. Гравюра Інокентія Щирського 1700 р. з образом прп. Онуфрія Великого мала присвяту гетьману як великому «угодника Божия преподобного Онуфрия любителю». Культ прп. Онуфрія, вшанованого як православною, так і католицькою церквами протягом XVII–XVIII ст. набув великого поширення в Україні і Білорусі. Пам’ять єгипетського пустельника, який жив у IV ст. за церковним календарем відзначаємо 25 червня (за новим стилем).

Ікона прп. Онуфрія Великого, що зберігається в колекції Заповідника, привертає увагу екзотичним пейзажем і незвичайним виглядом святого. Одяг Онуфрія, який прожив у єгипетській пустелі 60 років, повністю зотлів, і довга борода покривала його тіло. Фінікова пальма, що годувала пустельника і джерело з водою дивним чином з’явилися біля його печери. Зображення царського вінця на землі нагадує, що святий за походженням був перським царевичем. Пам’ятка із зібрання Заповідника має напівстертий польський напис і дату 1721 р. Іконографія ікони близька гравюрі Інокентія Щирського.

Широка ніша з арковим завершенням над входом до Онуфріївської церкви-башти призначалася для живописної композиції з образом святого патрона храму. Цілком вірогідно, що фасадний живопис із образом св. Онуфрія за своєю композицією був схожим із іконою з колекції Заповідника.

Незабаром у приміщенні Онуфріївської башти буде створено музей І. С. Мазепи.

 

Список ілюстрацій

Іл. 1. Всіхсвятська церква Києво-Печерської лаври. 1696–1698 рр. Вигляд із північного боку

Іл. 2. Герб І. С. Мазепи. Північний фасад Всіхсвятської церкви Києво-Печерської лаври

Іл. 3. Онуфріївська церква-башта. 1698–1701 рр. Вигляд із південно-західного боку

Іл. 4. Ікона прп. Онуфрія Великого. 1721 р. КПЛ-Ж-1712

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon