«Мистецька спадщина»

Георгій Попов. Образи святителів у вівтарних розписах

Трапезної церкви

(до 970-ліття першої літописної згадки про Києво-Печерську лавру)

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми продовжуємо знайомити вас із розписами церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських (Трапезної).

Першу кількість фігур святителів, яких було заплановано представити у вівтарному розписі Трапезної церкви, у 1904 р. Духовний собор скорегував: замість чотирьох святителів на стінах вівтаря художник Георгій Іванович Попов мав зобразити шістьох. Тому Г. І. Попов написав дві одиночні фігури й дві парні живописні образи святителів. Це Миколай Угодник, Василій Великий, Іоанн Златоуст, Яків брат Божий, Григорій Богослов, папа Римський Григорій Двоєслов.

У вівтарних образах святителів Г. І. Попова прочитується виразний відбиток «споріднення» з аналогічними персонажами В. М. Васнєцова – святителями з Володимирського собору. Для Попова вони відіграли роль безсумнівного прообразу. У цьому глядача переконує спадкоємність лаврського живописця в образно-художньому трактуванні персонажів. Відмовляючись, наприклад, від старанної деталізації візерунків на богослужебних ризах, Попов з такою самою пильною увагою, як і В. М. Васнєцов, акцентує інші святительські атрибути – книги. Щоразу по-новому, не повторюючись, «оформляє» він книжкові обкладинки, оклади, застібки. Змінюючи кут розміщення книг у руках святителів і водночас канонічно і суворо дотримуючись фронтальності фігур, зображених на тлі золота, Попову вдається уникнути їхньої непорушності й скутості.

Підготувала Пітатєлева О. В., с.н.с.
науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини

 

Ілюстрації:
Іл. 1. Попов Г. І. Святителі Яків брат Божий та Іоанн Златоуст. Розписи церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Початок ХХ ст.
Іл. 2. Васнєцов В. М. Святителі. Розписи Володимирського собору (Київ). Кінець ХІХ ст.
Іл. 3. Попов Г. І. Святитель Григорій Богослов. Розписи церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Початок ХХ ст. Фрагмент

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon