Пророк Аарон

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми продовжуємо знайомити вас із розписами лаврської церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Пропонуємо до вашої уваги публікацію, присвячену образу cв. пророка і первосвященника Аарона.

Один із медальйонів фриза зі старозавітними святими, розміщений під куполом храму присвячено Аарону – старшому братові Мойсея. Зазвичай його як первосвященника зображували в наперснику, з кадилом і жезлом в руках.

За Біблією характер Аарона – м’який і примирливий. Інакше – мабуть, крізь призму суб’єктивізму, побачив особистість пророка І. С. Їжакевич. У душевному контексті образа превалює почуття, близьке до сум’яття. Руки Аарона, що імпульсивно підняті на рівень грудей відображають його емоції. Подібний схвильований жест досади і жалю робить зайвими зображення тих атрибутів, які повинен тримати первосвященник. Погляд пророка заклопотаний і тривожний: адже під час відсутності Мойсея на вимогу народу і під натиском обставин Аарон відлив для поклоніння фігуру єгипетського бога – золотого тільця. Тепер же, немов усвідомивши фатальну помилку, він пригнічений тим, що зробив і кається. У зображенні бороди Аарона, довгої і білої, як лунь І. С. Їжакевич слідує встановленому канону. Її роздвоєні кінці, а також асиметричність піднятих рук, зсув, хоч і малопомітний, фігури вбік позбавляє образ Аарона тієї особливої непохитності і душевної стійкості, якою художник зумів наділити образ його брата.

 

Підготовлено Пітатєлевою О. В., с.н.с.

науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини

 

Ілюстрація

І. С. Їжакевич. Св. прор. Аарон. Початок ХХ ст. Розписи церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon