Шановні друзі!

19 листопада 2019 року у виставковій залі Успенського собору відбулося відкриття  експозиції «Врятовані святині України» (раритети Успенського собору з фондових колекцій Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника), де вперше після комплексної реставрації  презентовано унікальну дарохранильницю – коштовний вклад до Успенського собору 1726 року.

Дарохранильниця (за українською традицією – «гробниця») – священний ковчег, в якому зберігаються Святі Дари для причастя – часточки Тіла Христового. У церкві він стоїть на престолі. Найдавніші дарохранильниці мали вигляд голуба, скрині, релікварію. З ХVІІ-ХVІІІ ст. набувають вигляд храму.

Священні ковчеги виготовляли з дорогоцінних матеріалів і часто офірували заможні особи. Вкладний напис на представленому предметі засвідчує дар до Успенської соборної церкви «ради поминовения от грешника архимандрита Виктора Подгорского» 1726 року.

Пам’ятка оригінальної форми має очевидні риси впливу західноєвропейського церковного мистецтва і демонструє високий рівень ювелірної та емал’єрної техніки виконання.

Протягом двох століть монументальна гробниця зберігалася в ризниці Успенського собору, з 1920-х років - у колекції Всеукраїнського Музейного Городка. Під час Другої світової війни була в евакуації, 1947 року повернута до фондового зібрання Заповідника.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon