Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!

Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!

До вашої уваги! Унікальні пам’ятки Музейного фонду України!

Ікона з рідкісним сюжетом “Три Варлаами” належить до типу т.зв. патрональних (від лат. patronus – покровитель) ікон. На них зображено святого чи святих, які є заступниками християнина, названого відповідним іменем.

Дану пам’ятку створено у 1700–1707 роки за задумом митрополита Стефана Яворського для його вчителя, київського митрополита Варлаама Ясинського. На іконі зображені мч. Варлаам та прпп. Варлаам Пустельник і Варлаам Печерський.

Мч. Варлаама бачимо з палаючим ладаном у правій руці – символом його мучеництва. Він постраждав в Кесарії Каппадокійській на початку IV ст. за часів імператора Діоклетіана. Святого поставили перед поганським жертовником і поклали на руку розпалене вугілля з ладаном, сподіваючись, що від болю християнин мимоволі кине їх на жертовник і, отже, принесе жертву ідолу. Але Варлаам тримав вугілля доти, доки не згоріли пальці. Після цього його стратили.

Прп. Ваарлаам Пустельник тримає в лівій руці блискучий дорогоцінний камінь і вказує на нього правицею. Жест святого означає те, що істинна коштовність – це віра в Господа Ісуса Христа.

У правій руці прп. Варлаама Печерського – розкритий сувій зі словами з Євангелія від Іоанна: “А Світло у темряві світить, і темрява не огорнула його” (Ін. 1:5).

В ікону вкладено особливий зміст. Головна її ідея – це Божественне світло, світло віри, яке віддзеркалюється через символи – світло від палаючого ладану, сяйва дорогоцінного каменя та записаних на сувої слів євангеліста Іоанна. Як небесні патрони Варлаама Ясинського, представлені святі несли на зорі християнства світло віри в світ людини, так і митрополит Київський, Галицький і всієї Русі мав нести світло Божественної віри до своєї пастви.

 

Залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави

#stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteab, #museumteabreak

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon