Щоденник «грішного ієромонаха Димитрія». Випуск 9

Щоденник «грішного ієромонаха Димитрія»

Випуск 9

Продовжуємо публікацію діаруша святителя Димитрія

1682 рік

Лютого 7, у вівторок, після утрені, на пам’ять преподобного отця Парфенія, преставився блаженної пам’яті отець Мелетій Дзик, ігумен Михайлівський Київський: вічна йому пам’ять1! На його місце обраний отець Феодосій Гугуревич, ігумен Батуринський; а до Батуринського монастиря2 на Гугуревичеве місце мене Бог сподобив.

Березня 1, на память св. Євдокії, в середу першого тижня Великого Посту, отець Феодосій Гугуревич здав мені з себе ігуменство монастиря Батуринського, в церкві святителя Христового Миколая; а сам того ж дня виїхав із монастиря у шлях свій до Києва. Боже, посприяй йому!

Березня 3, у пятницю першого тижня великого посту поїхав я до Максакова, аби, здавши Максаківське ігуменство, подякувати тамтешній братії.

Березня 4, в суботу, на обідні в Максакові, отця Петра, священника із замку, постриг у камилавку, і назвав його Павлом, во Імя Господа; а на другий день, у неділю, рясофорних двох братів, Никона і Киприяна, постриг у мантію і назвав одного Никодимом, а другого Каллістом.

Березня 6, у понеділок, поїхав до монастиря Батуринського і, отримавши пастирський указ, прийняв начальство цього монастиря. Дай Боже час добрий! Боже, почуй моє [моління] про допомогу! Преблагословенна Діво, благослови початок!

Квітня 1, в суботу Похвальну, в Дівочому монастирі3 постриг у мантію трьох дівчат і двох жінок; імена їхні – Єлизавета, Варвара, Февронія, Євфимія і Марфа.

Отець Гугуєвич, ігумен Михайлівський Київський, прислав по покійному отці Дзику на сороковуст п’ять червінців, а для мене особисто два: дякувати Богу!

В суботу Лазареву отця Петра Ходоровича постриг у мантію, назвав його Пахомієм.

В суботу велику одяг камилавку на служителя свого і назвав його Мойсеєм.

Травня 3, отець Георгій монах, постриженик отця Галятовського, Чернігівський, в Батуринському монастирі помер.

Липня 11, отець Мелетій Лопата преставився по полудні.

Серпня 12, отець Варлаам, духівник монастиря Батуринського преставився у суботу, під час трапези обідньої.

Жовтня 26, на память св. Димитрія, двох служителів – Іону та Григорія – постриг у мантію, і назвав їх: Іону – Йовом, а Григорія – Гавриїлом.

Листопада 24, в день св. великомучениці Катерини преосвященний митрополит Болгарський Мелхіседек в монастирі нашому в церкві трапезній висвятив брата Гедеона диякона на пресвітера, Йова і Гавриїла на дияконів.

Грудня 23, в суботу, двох у рясофор постриг: одному імя – Феофан, а другому – Симеон.

Підготувала Ірина Жиленко

Примітки

1 Мелетія Дзика було поховано у церкві «під святою Варварою».

2 Йдеться про Батуринський Крупицький Миколаївський монастир недалеко від м. Батурин. Засновано у XV ст. У XVI ст. відновлено після сплюндрування татарами. Крупицьким названо від чудесної появи крупи, що падала біля монастиря під час голоду після татарського набігу. Оповідь про це записав свт. Димитрій на напрестольному Євангелії монастиря під час його ігуменства. Головними святинями обителі були чудотворний образ свт. Миколая та часточка мощей св. Варвари, яку було згадано свт. Димитрієм.

3 Йдеться про Кербутівський Новомлинський монастир, що було засновано у першій половині XVII ст. для жіночої братії Батуринського Крупицького. Новомлинським названо через дарування йому Богданом Хмельницьким земель біля с. Нові Млини. Знищено московською владою на початку XIX ст. Будівлі розібрано. Черниць переведено до Гамаліївського монастиря на територію сучасної Сумської обл. Рештки монастиря розкопано 2015 р.

 

YouTube icon
Facebook icon