Актуалізація проблеми ідентичності церковної еліти України у рамках міжнародного проекту POLY

26 квітня 2022 р. в Університеті Гете у Франкфурті-на-Майні (Німеччина) провідна наукова співробітниця Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Оксана Прокоп’юк виступила з лекцією «The Kyiv Orthodox Metropolia in the Eighteenth Century: Identity of the Ecclesiastic Elite and Their Donations» («Київська православна митрополія у XVIII ст.: ідентичність церковної еліти та її пожертви»). Лекцію булаво предстлено в рамках проєкту «POLY – Polycentricity and Plurality of Premodern Christianities» («Поліцентричність і множинність домодерних християнств»).

Проект POLY присвячений дослідженню домодерних християнств в глобальному масштабі і на довгій часовій перспективі (VII–XVIII ст.). Методологічно проєкт спирається на концепти поліцентричності та множинності домодерних християнств. Наразі особлива увага німецьких колег, які працюють під керівництвом відомої дослідниці ранньомодерної історії, професорки, докторки наук Бірджіт Еміх (Prof. Dr. Birgit Emich), спрямована на Київське християнство.

Виступ Оксани Прокоп’юк був виголошений у рамках циклу лекцій українських дослідників, присвячених різним аспектам історії християнства на теренах України. Лекція співробітниці Заповідника включала проблемний виклад історії Київської митрополії XVIII ст., а також презентацію конкретного дослідження, присвяченого ідентичності київської духовної еліти. Головним героєм другої частини лекції став архімандрит Києво-Печерської лаври Зосима (Валкевич).

Лекцію доповнило і суттєво розширило годинне обговорення. Своїми питаннями аудиторія засвідчила неабиякий інтерес до проблематики історії Церкви та релігійної культури на українських землях. Водночас відчувалося домінуюче сприйняття української історії через призму російської історіографії при одночасній відкритості та готовності корегувати погляди, а головне, змінювати перспективу бачення. Боротьба за історію України, українську культуру, візію України у світі є надзвичайно важливою в сучасних умовах. Участь українських дослідників у міжнародних наукових проєктах подібних до POLY дозволяє успішно вирішувати це актуальне завдання.

Під час обговорення лекції Оксани Прокоп’юк німецькі колеги також виявляли велику стурбованість питаннями збереження культурної спадщини й фондових колекцій в Україні в умовах війни.

Насамкінець, доречно згадати, що президент Університету Гете Енріко Шляйфф (Prof. Dr. Enrico Schleiff) привітав студентів з початком літнього семестру українською мовою. Таким чином він підкреслив, «що Університет Гете гостро засуджує агресію Росії та війну проти вільної та суверенної України» (UniReport. Nr. 2. 7 April 2022. P. 1).

YouTube icon
Facebook icon