Хроніка роботи сектору археології НЗ «Києво-Печерська лавра»

Польовий сезон – 2021 Стаціонарний розкоп. Частина I

Ми розпочинаємо цикл публікацій, що присвячено археологічним дослідженням 2021 року на території Митрополичого саду Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». Під час міжнародного археологічного науково-практичного семінару протягом червня було досліджено частину склоробної майстерні ХІ ст. (іл. 1, 2).

Історія її дослідження розпочалася у 1951 році, коли В. Богусевич у 3 м від кам’яного муру ХІІ ст. знайшов три плинфових розвали, два з яких учений інтерпретував як склоробні горни. Археологічний звіт та наукова публікація того часу повністю не розкрили конструктивні особливості та реконструкцію функціонування цього виробничого комплексу. Тому з нагоди 70-річчя виявлення майстерні завідувач науково-дослідного сектору археології Заповідника С. Тараненко вирішив провести додаткові археологічні дослідження. Основною метою робіт був моніторинг стану залишків склоробних горнів та пошук нових об’єктів унікального склоробного комплексу.

Розкоп розпланували розмірами 4×4 м. Пізніше в південному напрямку було прирізано ще 5,5 м2. Складністю досліджень було визначено необхідність мінімального ушкодження кореневої системи дерева, що містилося в 1,5 м від південно-західного кута розкопу (іл. 3). Важливим досягненням вважаємо те, що вдалося прослідкувати межі розкопу 1951 року і, відповідно, здійснити його прив’язку до сучасного ландшафту за допомогою тахеометра.

Завдяки розкопкам зафіксовано залишки конструкції, які В. Богусевич інтерпретував як «горн № 2», у перевідкладенному стані (іл. 4). Під нею зафіксовано яму № 2, яку ми вважаємо передгорновою (іл. 5, 6). По її зовнішньому діаметру на рівні її давньої денної поверхні було розміщено низку стовпових ямок, найімовірніше як свідчення наявності навісу над горном. Попередньо цей комплекс ми датуємо XI ст.

Усього під час досліджень було виявлено п’ять об’єктів ХХ ст.: ями № 3-5 та два скупчення будівельних матеріалів, у т.ч. плінфи; один об’єкт XVIIІ–XIX ст.: яма № 1; три об’єкти ХІ ст.: скупчення плінфи № 3 та ями № 2, 6.

Далі буде…

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon