ІНФОРМАЦІЯ щодо стану виконання реставраційно-консерваційних робіт на об’єкті Заповідника

Онуфріївська башта – пам’ятка архітектури національного значення XVII–XVIII століть, збудована коштом гетьмана І. Мазепи у 1690–1700 роках, є складовою системи оборонних споруд Верхньої лаври.

Цегляні, з галереєю, вкриті ґонтом монастирські мури початку XVIII століття примикають до споруди з північної та південної сторін. Востаннє реставраційні роботи там проводили у 2003–2004 та 2006 роках. Тоді було реалізовано проект підсилення фундаментів палями методом вдавлювання, до того стіни та склепіння споруди частково укріпили способом ін’єктування тріщин. Демонтовано старі дерев’яні конструкції даху, барабана, ліхтаря. Влаштовано нові металево-дерев’яні конструкції даху та покриття з міді; змонтовано новий ліхтар. Ремонтно-реставраційні роботи на Онуфріївській башті тоді не завершили за відсутності фінансування.

У 2018 році з метою припинення подальшої руйнації пам’ятки розпочато комплекс ремонтно-реставраційних робіт з ліквідації незадовільного технічного стану та забезпечення необхідних умов експлуатації пам’ятки для її сучасного використання.

В інтер’єрі споруди прокладено кабельні системи (електро- та слабкострумових мережі); демонтовано конструкції підлоги І-го ярусу та влаштовано бетонне покриття. Змонтовано цегляні перегородки приміщень санвузлів, виготовлено та влаштовано нові внутрішні залізобетонні сходи, систему вентиляції (частково) та змонтовано обладнання. Роботи тривають під системним наглядом авторів проекту, а також фахівців Заповідника, які контролюють якість виконання та дотримання технології їх проведення на підставі дозволів від Міністерства культури України та Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Враховуючи високу архітектурну, художню та історичну цінність, а також технічний стан  пам’ятки, проведення ремонтно-реставраційних робіт базується на принципі наукової реставрації і консервації, метою якого є максимальне їхнє збереження.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon