«Мистецька спадщина»

Ікона «Святитель Миколай» із Чернігівщини

(до 95-ліття Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»)

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми продовжуємо ознайомлювати вас із колекцією іконопису Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Це зібрання ікон відрізняється стилістичною і іконографічною різноманітністю. Дещо нетрадиційним підходом до тлумачення образу відзначено ікону святого Миколая Чудотворця з Чернігівщини кінця XVII ст. (КПЛ-Ж-2478), написану на дереві у змішаній техніці олійного і темперного живопису. Свого часу ікона розташовувалася в намісному ряду іконостаса.

Святителя зображено на повний зріст на тлі панорамного пейзажу. Праву руку він підняв у благословляючому жесті, лівою тримає посох (символ духовного пастиря). Подібне іконографічне рішення трапляється в українському іконописі й гравюрі середини XVII – XVIII століть. Святого зображено в архієрейському облаченні, прикрашеному золотним шитвом та камінням. Яскраво-червоний колір сакоса є незвичним для його іконографії. Праворуч від святителя – замок, чия форма є характерною для західно-европейського зодчества. Ліворуч – церковка з куполом червоного кольору. У витонченому рослинному малюнку різьбленого тла ікони м’яко поєднуються золочення з посрібленням.

Підготувала с.н.с. Пітатєлева О. В.
науково-дослідний відділ вивчення мистецької спадщини.

 

Ілюстрація
1. Ікона «Св. Миколай». Кінець XVII ст. Чернігівщини. Дерево, темпера, олія,  різьблення. (КПЛ-Ж-2478).

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon