Сторінки історії: 14 (1) червня День пам’яті преподобного Агапіта Печерського – першого лікаря Київської Русі (? – 1095)

Агапіт Печерський, названий в Києво-Печерському Патерику «лечець безмездный» (лікар безкорисливий), був одним з перших ченців Києво-Печерського монастиря. Рік народження святого невідомий, але можна припустити, що він народився приблизно в 30-х рр. XI ст. у Києві. Ще за життя прп. Антонія він став ченцем Печерського монастиря, взявши собі ім’я Агапіт, що в перекладі з грецької означає «божественна любов».

Агапіт отримав дар лікувати, зціляв хворих молитвою і зіллям, яке сам заготовляв. Спочатку він лікував ченців, а коли слава про нього, як гарного лікаря, поширилася, до нього стали приходити хворі з Києва й околиць. Агапіт лікував усіх, не беручи за це винагороди.

У той час у Києві був знаменитий лікар вірменин. Хворих, котрих вважав безнадійними, він навіть не брався лікувати. Хворому боярину князя Всеволода вірменин передрік смерть через вісім днів. Проте Агапіт вилікував боярина молитвою і лікарськими травами. Із цього часу слава про Агапіта поширилася далеко за межі Києва. Вірменин, заздрячи йому, вирішив помститися. Послав до Агапіта засудженого на смерть чоловіка, давши йому смертельного зілля, щоб той випив перед зустріччю з преподобним. Агапіт молитвою і зіллям урятував чоловіка від смерті. Тоді вірменин підмовив своїх людей, які дали випити Агапіту отрути. Але Господь уберіг преподобного від смерті.

У Чернігові захворів князь Володимир Всеволодович Мономах, якого лікував вірменин. Уже при смерті, князь послав гінця в Києво-Печерський монастир до ігумена Іоанна, щоб той відпустив Агапіта. Агапіт передав зілля для князя і за його молитвою він видужав. Володимир Мономах приїхав у монастир і привіз багато золота преподобному, але Агапіт не вийшов до князя. Пізніше Мономах прислав із подарунком одного зі своїх бояр. Агапіт відмовився від подарунків, сказавши, що князя вилікував Господь, і попередивши його, щоб він творив милостиню на знак подяки за своє зцілення.

Після багатьох трудів і подвигів богоугодних преподобний Агапіт захворів. До хворого прийшов вірменин і після довгої розмови передрік йому смерть за три дні. Агапіт відповів, що проживе ще три місяці. Вірменин дав обітницю постригтися в ченці, якщо Агапіт буде жити більше трьох днів. Преподобний прожив ще три місяці і продовжував лікувати людей. Помер він 14 (1) червня 1095 р. Його святі мощі знаходяться у підземній церкві Введення у храм Пресвятої Богородиці в Ближніх печерах.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon