Пропонуємо до вашої уваги черговий випуск фотопроєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру»

Цього тижня наша розповідь – про виставки Києво-Печерського заповідника 1980-х років.

Протягом цього десятиліття тривала активна експозиційна робота: було побудовано нові і продовжували діяти окремі старі виставки. Серед останніх можна виділити такі, як “Художня обробка металу ХVІ–ХІХ ст.” і “Художні тканини і гаптування ХVІ–ХІХ ст.”, що містились у чернечих келіях (корпус № 3) на Соборній площі. Остання відкрилася після реекспозиції у 1979 р. і проіснувала до 1989 р. На ній демонструвались художні вироби із старовинних тканин – парчі, шовку, оксамиту (фото 1-3).

Здебільшого відкриття нових виставок було приурочено до ювілейних дат. Так, у 1982 р. кияни урочисто відзначали 1500-річчя з часу заснування свого міста. До цієї дати в тому ж 3-му корпусі відкрили виставку “Реставратори Радянської України – 1500-річчю Києва (станковий живопис ХVІ–ХVІІІ ст. з фондів Заповідника)”. Експозиція складалася з 26 предметів, найдавнішими з яких були Царські врата ХVІ ст. і стулки кіоту кінця ХVІ–ХVІІ ст. За 3 роки Радянський Союз урочисто відзначив 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Цій події було присвячено виставку, що відкрилася на першому поверсі щойно відреставрованого келійного корпусу на Дальніх печерах (корп. № 51) – “Відновлювальні та реставраційні роботи в заповіднику за сорок повоєнних років (1945–1985)” (фото 4). На ній оповідалося про нерухомі пам’ятки, що зазнали руйнувань, і які було відновлено у повоєнний час (представлено їхні фотографії та документи), було продемонстровано відреставровані рухомі пам’ятки – переважно церковне начиння. У вересні наступного року в цьому ж приміщенні відкрили виставку до 60-річчя Києво-Печерського заповідника. Там можна було побачити світлини міжвоєнних і повоєнних експозицій, відвідувачів (частину з них використано в наших попередніх випусках). Також на виставці було представлено старі книги відгуків, тематичні видання, подарунки до ювілейних дат тощо.

У середині 1980-х рр. у Заповіднику з’явилися дві нові експозиції із досить незвичними експонатами. І якщо виставка мікромініатюр вже була добре знайома відвідувачам і лише 1985 р. отримала місто постійної прописки – корп. № 5, де міститься й дотепер (фото 5), то виставку голограм, що відкрили наприкінці 1986 р. на другому поверсі корпусу № 51 можна вважати певним технічним проривом в експозиційній роботі (фото 6). Оптичні копії музейних предметів, виконані за допомогою лазерного променя користувалися неабияким інтересом у відвідувачів. У липні 1988 р. виставку закрили у зв’язку з передачею території Дальніх печер відновленому Києво-Печерському монастирю. Однак невдовзі її відновили в корпусі № 45 на Ближніх печерах.

З вересня 1986 р. в п’яти невеликих залах корпусу № 3 експонували виставку “Нестор – давньоруський літописець”, присвячену автору славнозвісної “Повісті временних літ” (фото 7).

1987 р. на другому поверсі корпусу № 52 відкрили невелику експозицію “Археологічні знахідки 1985–1987 років”, де було представлено гончарні та гутні вироби ХVІІ–ХVІІІ ст. Того ж року на першому поверсі корпусу № 51 запрацювала виставка “Українська народна ікона ХVІІ – ХІХ століть” (фото 8), яка після передачі влітку 1988 р. чернечій громаді будівель на Дальніх печерах, з травня 1989 р. відновила свою роботу вже в корпусі № 3 (фото 9).

Останньою експозицією Заповідника 1980-х рр. можна вважати відкриту 29 листопада 1989 р. в корпусі № 25 (Микільська церква) виставку “Твори західноєвропейських художників у гравюрі ХVІ–ХVШ століть”, на якій було представлено друковану графіку з картин відомих митців – Рафаеля, Мікеланджело, Тиціана, Рубенса, Ван Дейка, Пуссена (фото 10).

Наступний випуск проєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру» буде присвячено діяльності Києво-Печерського заповідника 1980-х років.

 

Підписи до ілюстрацій:

1-3. Виставка “Художні тканини і гаптування ХVІ–ХІХ ст.”

4. Виставка “Відновлювальні та реставраційні роботи в заповіднику за сорок повоєнних років (1945–1985)”

5. Народний художник Микола Сядристий на персональній виставці у корп. № 5

6. Виставка голограм “Скарби Києво-Печерського заповідника”

7. Виставка “Нестор – давньоруський літописець”

8. Виставка “Українська народна ікона ХVІІ–ХІХ ст.”.

9. Виставка “Український народний іконопис ХVІІ–ХІХ ст.”

10. Виставка “Твори західноєвропейських художників у гравюрі ХVІ–ХVІІІ століть”

 

YouTube icon
Facebook icon